Monitorul de Suceava

Marea campioană Alina Dumitru a onorat cu prezența concursul internațional de judo de la Todirești

Gabriel TODERAŞCU

Sala de sport din Todirești a găzduit timp de două zile o interesantă competiție de judo de nivel juvenil, în organizarea primăriei din localitate. Este vorba de prima ediție a Cupei „Bucovina Kids”, o întrecere aflată în calendarul Federației Române de Judo, care adunat la start peste 400 de copii cu vârsta cuprinsă între 8 și 13 ani din județele Suceava, Bacău, Iași, precum și din Ucraina și din Republica Moldova. Invitat de onoare a fost cea mai titrată judoka din țara noastră, Alina Dumitru, medaliată cu aur și argint la jocurile olimpice, și multiplă campioană europeană la categoria 48 de kilograme.

„A fost o plăcere să-i vedem la lucru pe acești frumoși copii, care au trăit emoțiile concursului cu maximă emoție. Ne bucurăm că totul a fost la superlativ și lumea a plecat încântată din Bucovina. În ce ne privește, ne-am propus să acordăm o atenție sporită sportului, iar în acest sens am reînființat și echipa de fotbal Avântul Todirești, pe care am înscris-o în campionatul județean”, a declarat primarul Mugurel Bocancea.

Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.