Monitorul de Suceava Atletism

Fălticeneanul Eusebiu Constantin Prisacă a câștigat pentru al doilea an consecutiv concursul atletic de la Iași

Gabriel TODERAŞCU

Tânărul fălticenean Eusebiu Constantin Prisacă, elev în clasa a V-a a Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” din localitate, a participat recent la  Concursul Național „1K Run Fast & Fun”, organizat de Clubul Sportiv Atletis Iași, competiție care a adunat la start peste 1000 de sportivi.

Eusebiu a trecut primul linia de sosire în proba de 600 de metri rezervată categoriei de vârstă 9-11 ani, reușind să-și apere titlul de campion cucerit la ediția precedentă.

Ambasadoarea evenimentului a fost campioana olimpică Constantina Diță, care a fost și maestru de ceremonii la festivitatea de premiere.

Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.