Stelian BORHAN
Recent a avut loc la Plaza România din Bucureşti a XI-a ediţie a Târgului Firmelor de Exerciţiu, o ediţie internaţională, organizată de Colegiul Economic “Costin C. Kiriţescu”, eveniment la care municipiul Fălticeni a fost reprezentat de Colegiul “Vasile Lovinescu”.
În competiţie s-au înscris 92 de firme de exerciţiu din ţară şi străinătate, cu participare directă, şi 23 de firme de exerciţiu cu participare indirectă.
Trei firme de exerciţiu din Fălticeni, FE Agrifruct SRL, coordonată de prof. Anişoara Manolache (Cristian Chiril, Liana Irimia, Iulia Nechita, Daniela Nicolaescu, Cezar Rotariu – elevi în clasa a XI-a SA), FE Art Peisaj SRL, coordonată de prof. Florenţa Bocanci (Lăcrămioara Adumitresei, Marilena Antohi, Andreea Cocoloş, Iulian Corbu, Ciprian Lungu – elevi în clasa a XII-a SB), şi FE Marketing Expert SRL, coordonată de prof. Amalia Stafie (Elena Boaru, Gabriel Mitria, Marius Aniţa, Viorica Aldea, Petruţa Ciotină – elevi în clasa a XI-a SB), au concurat pentru un loc pe podium. FE Art Peisaj SRL a obţinut Menţiune la secţiunea “Cel mai bun spot”.
Prof. Florenţa Bocanci a declarat: “Este un rezultat foarte bun pentru şcoala noastră, deoarece este prima participare la un târg internaţional. Considerăm că prin prezenţa la acest eveniment am adus un plus de valoare atât cunoştinţelor elevilor, cât şi activităţii noastre de dascăli, deoarece echipele de elevi şi-au însuşit din experienţa colegilor din întreaga ţară şi din străinătate, iar noi, profesorii, pe lângă coordonarea activităţii echipelor, am participat la training-ul <Utilizarea Ghidului Virtual pentru Educaţie Antreprenorială>, organizat de Junior Achievement. Sperăm să reprezentăm cu cinste colegiul şi municipiul Fălticeni şi la alte târguri naţionale şi inernaţionale ale firmelor de exerciţiu”.
Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 24 Mai 2014.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.