Monitorul de Suceava

A mers cu mașina la poliție, beat, să sesizeze că nu-și găsește soția

Florin PAIU

Un bărbat din Ipotești a mers la sediul secției de poliție din comună cu mașina să reclame că soția nu îi răspunde la telefon și nu știe nimic de ea de câteva ore.

Polițiștilor le-a atras însă atenția imediat altceva, anume că bărbatul părea băut.

Scenele halucinante s-au petrecut duminică după-amiază, pe la 17.45.

Polițiștii de serviciu de la Secția Rurală Ipotești au observat că bărbatul venit să facă sesizare este incoerent în exprimare. Bărbatul a recunoscut că a condus un autoturism Audi A4, în căutarea soției sale.

El a fost pus să sufle în etilotest, rezultând concentrația de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus apoi la Spitalul Clinic Județean de Urgență Suceava, unde i s-au prelevat mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge.

Polițiștii au verificat și sesizarea soțului, soția fiind identificată și declarând că nu a dispărut și nu a fost victima vreunei infracțiuni.

Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 03 Martie 2025.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.