Monitorul de Suceava

"5-0, mai periculos decât 2-0!"

Doru POPOVICI

Tâmpenia aia cu "2-0, cel mai periculos scor" ne-a bântuit ani de zile, şi chiar dacă de o vreme încoace oamenii normali (inclusiv analiştii... căşi printre ei sunt vreo doi-trei!) zic bazaconia doar la mişto, să nu credeţi că nu mai există câţiva care par foarte convinşi că aşa e, mai ales atunci când e cazul să explice vreo înfrângere cala tâmpiţi, după ce scorul le fusese favorabil cu 2-0. Dacă în Divizia C acesta a rămas ca un mare adevăr, iar în B şi Superliga se mai foloseşte, rareori, cajustificare pentru cine e fraier să ia de bună aiureala, pare de-a dreptul aberant să te confrunţi cu o asemenea anomalie în competiţia supremă a cluburilor, Champions' League. Ei bine, alaltăieri, pe "Santiago Bernabeu", la pauză scorul era Real Madrid - Borussia Dortmund 0-2. Noi, fanii Real-ului, ne cam gândeam că poate ne trezim şi reuşim un egal, dar atunci când trebuie să dai 2 goluri nemţilor, în 45 de minute, treaba e una complicată. Ştiţi, desigur, că n-am dat 2, ci 5! Moment în care m-am gândit că 2-0 o fi devenit periculos la nemţi! E drept că mai contează şi pe cine ai în faţă, fiindcă Real poate să dea câte e nevoie ca să câştige, oricând şi împotriva oricui. Nu e nevoie să vă mai argumentez cu toate "remontadele" din ultimii ani. Concluzia ar fi că da, 2-0 este cel mai periculos scor, dacă te întâlneşti cu Real. Între timp, noi am evoluat. Adică s-a găsit şi la noi o echipă care să înscrie 5 goluri (ei, nu ca Real, într-o repriză, ci într-un meci întreg, dar tot e o mare realizare) şi nu împotriva oricui, ci a Farului, mereu candidată la titlu, mereu avidă de performanţă. Problema e că acest 5-0 mi se pare mai periculos pentru Rapid decât oricare scor de 2-0 pentru orice echipă. Văşi explic: la acest scor, există riscul major caechipei, patronatului şi suporterilor să li se pară că Șumudicăe chiar antrenor! Nu că a întâlnit o gaşcă de apatici, unii îmbătrâniţi, alţii timoraţi, pe care alaltăieri ar fi bătut-o şi selecţionata ospătarilor şi frizerilor, ci că e chiar antrenor. Ăsta da, pericol!

Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.