Monitorul de Suceava Gest umanitar

150 de copii sărmani, ajutaţi cu rechizitele necesare începerii anului şcolar

Cosmin ROMEGA

Începerea anului şcolar a reprezentat un motiv de bucurie pentru aproximativ 150 de copii sărmani din municipiile Suceava şi Rădăuţi, cărora Asociaţia Oamenilor de Afaceri Creştin-Evanghelici din Bucovina, reprezentată de omul de afaceri Dumitru Mihalescul, le-a oferit cadou rechizitele şcolare necesare claselor I-VIII.

Beneficiarii acestui cadou neaşteptat provin din familii nevoiaşe, centre de plasament şi şcoli speciale.

Prima etapă de împărţire a rechizitelor a avut loc chiar în prima zi de şcoală, la Restaurantul Gerald’s din Rădăuţi, unde copiii au venit însoţiţi de părinţi şi reprezentanţi din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Rădăuţi.

A doua etapă s-a desfăşurat în aceeaşi zi, la Suceava, gazdă fiind directorul Betty Ice, Vasile Armenean.

“Deşi aflaţi la o vârstă foarte fragedă, aceşti copii îşi construiesc încă de astăzi viitorul de mâine. Acest sprijin a însemnat o cărămidă aşezată la temelia viitorului lor. Bucuria din ochii lor ne încurajează să fim mai departe un sprijin pentru comunitatea în care Dumnezeu ne-a aşezat, conştienţi fiind că doar împreună putem realiza mai mult!”, a declarat reprezentantul Asociaţiei Oamenilor de Afaceri Creştin-Evanghelici din Bucovina, Dumitru Mihalescul.



Articol salvat de pe www.monitorulsv.ro, ediţia din 16 Septembrie 2010.
Acest articol este proprietatea Monitorul de Suceava si nu poate fi reprodus fără acordul scris al acestora.