Instructorii auto independenţi îşi vor putea continua activitatea ca şi până în prezent, urmând ca, în două săptămâni, să înceapă să fie autorizaţi, dovada autorizaţiei fiind un autocolant lipit pe portieră.
Aceasta a fost concluzia discuţiilor dintre reprezentanţii instructorilor auto independenţi, cei ai şcolilor de şoferi şi reprezentanţii Ministerului Transporturilor, s-a ajuns la un consens urmând ca, peste o săptămână, să aibă loc alte discuţii, iar în două săptămâni, instructorii auto să înceapă să fie autorizaţi.
Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru, a declarat că, pentru a fi autorizaţi, instructorii auto independenţi trebuie să aibă cel puţin trei ani vechime ca angajat într-o şcoală de şoferi şi minim trei categorii pe permisul de conducere.
La rândul său, preşedintele Sindicatului Naţional al Instructorilor Auto din România (SNIAR), Cornel Lipă, a spus că decizia Autorităţii Rutiere Române (ARR)prin care se interzicea şcolilor de şoferi să colaboreze nu mai are valabilitate, iar instructorii vor putea să-şi desfăşoare activitatea normal.
După ce vor fi autorizaţi, instrictorii auto vor avea pe portieră un autocolant care să ateste autorizarea, evitându-se astfel pirateria.
Peste 200 de instructori auto independenţi protestează, joi, de la ora 10.00, în faţa Ministerului Transporturilor, din cauza deciziei ARR.
În faţa Ministerului Transporturilor sunt instructori auto din Bucureşti, Galaţi, Cluj, Timişoara, Constanţa şi Vâlcea.
Eusebiu Pistru declara, înainte de discuţiile cu reprezentanţii instructorilor şi cu cei ai şcolilor de şoferi, că vor fi elaborate norme metodologice prin care instructorii auto care, până în prezent, erau atestaţi să fie autorizaţi, astfel încât aceştia să fie controlaţi mai bine şi să plătească toate taxele la stat.
Potrivit lui Eusebiu Pistru, în prezent, foarte mulţi instructori nu plătesc taxe la stat.
Insturctorii auto au anulat marşul care era programat până la Guvern, pentru că sediul ARR este la Ministerul Transporturilor, astfel că vor rămâne în această locaţie până la ora 14.00.
Sindicatul Naţional al Instructorilor Auto din România (SNIAR), afiliat la "Cartel Alfa", anunţa, în urmă cu o zi, că, joi, va organiza, începând cu ora 10.00, un miting, la care sunt aşteptaţi instructori auto independenţi din toată ţara, în faţa sediului Ministerului Transporturilor şi un marş care se va încheia în Piaţa Victoriei, la ora 14.00..
Dispoziţia nr. 15507/03.06.2009 a ARR a obligat toate şcolile de şoferi să înceteze imediat colaborarea cu instructorii auto autorizaţi, independenţi (PFA), cu care lucrau în bază contractuală, conform legislaţiei româneşti în vigoare. Ca urmare a acestui abuz, 4.500 de instructori auto autorizaţi, independenţi, nu mai lucrează.
Membrii SNIAR cer respectarea unui drept fundamental, prevăzut în Constituţia României, la art.41: "dreptul la muncă", anularea, de urgenţă, a Dispoziţiei din 3 iunie, emisă de către ARR, prin care se interzice continuarea "temporară" a activităţii instructorilor auto autorizaţi (independenţi), urgentarea apariţiei normelor de aplicare a OUG nr. 74/2008, promulgată prin legea 218/2009, care reglementează funcţionarea instructorilor auto autorizaţi independenţi (PFA).