Liderul Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin, a depus, joi, la Ministerul Muncii, un memoriu cu revendicările sindicaliştilor BNS, la finalul marşului de protest organizat în Bucureşti.
La minister, Costin a discutat cu ministrul Marian Sârbu şi cu secretarul de stat Valentin Mocanu.
"Am prezentat ministrului Marian Sârbu şi secretarului de stat Valentin Mocanu, lista noastră de revendicări şi am primit asigurări ca, săptămâna vitoare, să venim cu toate propunerile noastre pentru a începe discuţiile punct cu punct pentru demararea unui program coerent de creare de locuri de muncă", a declarat Costin după întâlnire.
Liderul BNS a spus că i-a adresat o rugăminte lui Marian Sârbu referitor la rezolvarea unei probleme legate de faptulo că mii de sindicalişti din terioriu nu-şi primesc imediat pensia, după decizia de pensionare, fiind nevoiţi să aştepte câteva luni. Potrivit lui Costin, ministrul a promis că aceste probleme vor fi reglementate printr-o corelare între momentul primirii deciziei şi cel al primirii efective a pensiei.
Referitor la această problemă, Mocanu a dat asigurări că sesizările în acest sens vor fi soluţionate în cel mai scurt timp.
Totodată, Mocanu a precizat că, după întâlnirea de marţi, va fi creat un grup de lucru care să analizeze impactul propunerilor sindicatelor.
Dumitru Costin a precizat că sindicaliştii sunt pregătiţi să reia protestele dacă discuţiile cu Guvernul nu vor duce la niciun rezultat, dar a apreciat "deschiderea ministrului Sârbu care este dispus să înceapă discuţiile cu sindicaliştii".
Peste 7.000 de persoane au participat, joi, la marşul de protest organizat, joi, de Blocul Naţional Sindical (BNS), în Capitală. Sindicaliştii au urmat traseul Şoseaua Kiseleff - Piaţa Victoriei - Calea Victoriei - strada Dem I. Dobrescu - strada Alexandru Boteanu - strada C.A. Rosetti - Piaţa George Enescu.
Ajunşi la Guvern, aceştia au huiduit şi au strigat "Hoţii!". Sindicaliştii au trecut pe la Ministerul Economiei şi Ministerul Muncii.