Poşta Română a achiziţionat 36 de motoscutere pentru poştaşii din Bucureşti şi Cluj-Napoca, în valoare de 293.040 lei, fără TVA, pentru un program-pilot prin care urmăreşte îmbunătăţirea timpilor de circulaţie a corespondenţei, a anunţat, joi, compania.
Din totalul de motoscutere cumpărate, 26 de bucăţi vor fi alocate pentru Bucureşti şi zece în Cluj-Napoca.
Compania intenţionează să extindă programul în toate marile oraşe, până la sfârşitul anului, dacă rezultatele din etapa-pilot sunt satisfăcătoare.
Motoscuterele sunt model Peugeot Ludix 14 Rep, cu dotări suplimentare, cum ar fi portbagaj faţă, cu o sarcină maximă suportată de 20 kilograme, însoţit de o geantă de poştaş de 37 de litri, portbagaj spate, cu o greutate maximă suportată de 30 kilograme şi o cutie de bagaje, cu o capacitate de 40 litri.
Motoscuterele vor fi folosite pentru distribuirea trimiterilor poştale rapide, a trimiterilor de publicitate şi a trimiterilor poştale aferente distanţelor mai mari de 10 kilometri, în zone limitrofe, respectiv judeţul Ilfov.
Compania are o reţea teritorială de 7.100 de oficii poştale, grupate în zece direcţii regionale, şi circa 35.000 de salariaţi.
Poşta Română a înregistrat în primul semestru o cifră de afaceri de 693,99 milioane lei, în creştere cu 44,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, şi a obţinut un profit brut de 79,62 milioane lei, de aproape trei ori mai mare comparativ cu câştigul de 27,75 milioane lei din 2007.
În 2007, societatea a consemnat o cifră de afaceri de un miliard de lei, în creştere cu 23% faţă de anul precedent.
Acţionarii operatorului poştal sunt Ministerul Comunicaţiilor, cu o participaţie de 75%, şi Fondul Proprietatea, care deţine 25% din capital.