Ministrul Internelor şi Reformei Administrative, Cristian David, şi ministrul federal de interne al Republicii Austria, Gunther Platter, au semnat un acord de cooperare pe probleme de securitate a suporterilor români la Euro-2008, care urmează să fie asigurată de poliţişti din ţară.
Cristian David a declarat că numărul oamenilor de ordine care vor fi trimişi la Campionatul European se va stabili după ce se va şti numărul spectatorilor români care vor merge la turneul final. "României îi revine responsabilitatea de a avea securitatea propriilor suporteri care vor participa la Campionatul European. Cifra oamenilor de ordine o vom stabili după ce vom şti numărul spectatorilor români care vor asista la meciurile de la Euro. Vom avea o unitate specială, care va avea o grupare mobilă care va însoţi grupurile de români. De asemenea vom avea şi un centru de monitorizare care va fi la Bucureşti şi care va ţine legătura cu situaţiile operative prin intermediul poliţiştilor prezenţi şi ataşaţilor care sunt deja în Austria", a spus David.
Gunther Platter este convins că cele două ţări vor avea o colaborare bună. "La nivel de miniştri avem permanent contacte şi vom aborda fiecare punct de interes comun. Suntem convinşi că având acest document semnat vom avea o colaborare bună la acest eveniment sportiv, care poate fi de succes. Să sperăm că România va trece de faza grupelor şi echipa va avea ocazia să joace şi în Austria, nu numai în Elveţia. Echipa de securitate a Austriei e foarte bine pregătită şi va avea rezultate bune. Avem nevoie de asistenţă şi sprijin din partea tuturor ţărilor din Uniunea Europeană", a afirmat Platter.
Întrebat dacă reprezentativa de fotbal a Austriei este mai bună decât cea a României, Platter a precizat: "Eu nu bag mâna în foc pentru rezultatele pozitive ale Austriei, dar per ansamblu sunt convins că vom avea un eveniment plăcut, cu rezultate bune".