O echipă de tineri ambițioși și deștepți, din Suceava, a urcat pe podium la cea mai cunoscută competiție de robotică din România - FIRST Tech Challenge.
Evenimentul a avut loc la Pitești, unde, în prezența unui public numeros, 60 de echipe din toată România au luptat pentru un loc la Campionatul Mondial din Houston, SUA.
Co-prezentator al competiției tinerelor genii în robotică a fost Dan Negru, celebrul prezentator și realizator de programe TV, care și-a exprimat admirația față de tinerii pe care i-a descoperit cu această ocazie și de care se vor mai auzi multe în perioada următoare.
Echipa de robotică a Colegiului Național “Ștefan cel Mare”, Royal Engineers, a reușit performanța de a se clasa pe locul III la categoria ”Control Award”, care se oferă echipei care demonstrează gândire inovativă, abordare creativă a sistemelor de control, ca să obțină rezultate bune pe teren în perioada de autonomie a robotului lor.
În aplauzele și ovațiile publicului, tinerii suceveni au trecut prin mulțime, primind felicitări de la cei din public, au urcat pe podium, prezentatorii remarcând și efortul depus de ei pentru a ajunge la competiție, drumul dus-întors fiind de aproape 20 de ore.
Echipa Royal Engineers numără 16 membri, fiecare cu atribuții bine trasate: Matei Tomniuc, Tudor Aparaschivei, Olivia Toma, Victor Miron, Sabin Maxim, Tudor Coșoreanu, Tudor Vizitiu, Casian Hăidoaie, Daria Clucencu, Ilinca Șerban, Cristiana Huțanu, Ștefan Doroftei, Iasmina Laslovici, Alexandru Pustiu, Karina Bogdănescu, Sorin Marian.
Evoluția foarte bună a acestora la competiții i-a făcut să ajungă pe locul 38 la categoria ”Best Opr” în clasamentul mondial FIRST Tech Challenge, în care sunt înscrise zeci de mii de echipe de pe tot globul pământesc.