Spitalele publice riscă să se confrunte în viitorul apropiat cu o criză de medici în specialitățile dificile, îndeosebi în cele chirurgicale.
Vicepreședintele Colegiului Medicilor Suceava, dr. Cătălin Lulciuc, care este și coordonator al comisiei de jurisdicție profesională din cadrul acestui organism profesional, a declarat, miercuri, în conferință de presă, că „rezidenții nu se mai îndreaptă spre specialități cu risc mare de malpraxis”, dând ca exemplu în acest sens, în ordinea riscului, obstetrica-ginecologia, chirurgia generală și ATI, dar și medicina de familie. De asemenea, dr. Lulciuc a arătat că tendința medicilor rezidenți este de a profesa în marile centre universitare, deoarece, pe de o parte, ar beneficia de mai multă tehnică medicală și de dotări, iar pe de altă parte deoarece în clinicile universitare echipele medicale sunt mult mai mari față de spitalele județene și municipale, iar tinerii doctori sunt încă „dependenți de sprijinul echipei” și se simt mai protejați de eventuale erori.
De asemenea, sistemul de gărzi din spitalele publice, cu activitate continuă de 36 de ore, epuizante mai ales în secțiile cu mare adresabilitate, precum UPU și în cele chirurgicale, corelat cu o plată insuficientă, în opinia medicilor, îndreaptă tinerii medici specialiști către sistemul medical privat. Toate aceste lucruri îl determină pe vicepreședintele Colegiului Medicilor să nu fie prea optimist în privința viitorului acoperirii cu specialiști în spitalele publice.
Prin funcția de coordonator al comisiei de jurisdicție profesională, dr. Cătălin Lulciuc se ocupă de gestionarea sesizărilor, analizarea cazurilor de malpraxis și asigurarea aplicării normelor deontologice, având în vedere atât legislația medicală, cât și specificul realităților din sistemul sanitar. Din această poziție, medicul a afirmat că la comisia pe care o conduce se primesc multe sesizări de malpraxis, însă cele mai multe „sunt din cauza lipsei de informare și de comunicare”.
În opinia sa și a colegilor din conducerea Colegiului Medicilor, pacienții și aparținătorii trebuie informați atât asupra drepturilor pe care le au, cât și a limitărilor sistemului sanitar și, la fel de important, că posibilitățile de a vindeca ale medicilor nu sunt nemărginite.
Dr. Cătălin Lulciuc a exprimat un „angajament ferm pentru etică și profesionalism” și „promovarea unui climat bazat pe corectitudine și transparență”.
„Medicina este o profesie care implică nu doar cunoștințe și abilități tehnice, ci și un profund respect pentru etică și responsabilitate profesională. În cadrul comisiei de jurisdicție, ne propunem să analizăm cu obiectivitate și echilibru orice situație care necesită intervenție, oferind soluții juste atât pentru medici, cât și pentru pacienți. Este esențial să consolidăm încrederea în actul medical și să sprijinim cadrele medicale în respectarea celor mai înalte standarde profesionale”, a subliniat dr. Lulciuc.