Un echipaj de la Biroul Rutier Suceava a acționat, duminică seară, în urma unui apel la 112 prin care se anunța că în zona restaurantului „McDonalds” s-a produs o tamponare, iar unul dintre șoferi a plecat, fiind posibil să fie băut.
Echipajul aflat în apropiere a plecat în urmărirea mașinii suspecte, un VW Touareg, care se deplasa spre Burdujeni.
Autoturismul suspect a fost oprit în zona Grupul Școlar, prin
folosirea semnalelor acustice și luminoase.
La volan a fost identificat un șofer în vârstă de 38 de ani, din Calafindești.
În urma verificării cu aparatul etilotest a rezultat că bărbatul în vârstă de 38 de ani avea concentrația de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, concentrație care se încadrează la infracțiune.
Bărbatul a fost condus la Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, unde i-au fost prelevate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
Polițiștii Biroului Rutier Suceava au deschis dosar penal pentru comiterea infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, la dosar fiind așteptate rezultatele probelor de sânge.