Proiect amplu, de peste 1,5 milioane de euro, demarat de Colegiul Tehnic „Petru Mușat” Suceava, alături de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava și Asociația GO-AHEAD, acesta vizând prevenirea abandonului școlar, creșterea accesului elevilor și studenților dezavantajați la educație.
„PACTS – Parteneriat pentru Acces la Cariera Ta de Succes” are o durată de 36 de luni și se adresează unui număr de 351 de tineri (176 de elevi ai Colegiului Tehnic „Petru Mușat” Suceava și 175 de studenți ai Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava) care, prin intermediul activităților proiectului, vor beneficia de sprijin și suport pentru a accede și a finaliza o facultate.
„Obiectivul proiectului constă în creșterea accesului și a participării la învățământul terțiar (superior) pentru 176 de elevi/ absolvenți de liceu din promoțiile ultimilor doi ani școlari, care nu au promovat examenul de bacalaureat, din Colegiul Tehnic <Petru Mușat> Suceava și pentru 175 de studenți de la Universitatea <Ștefan cel Mare> din Suceava, din grupuri și medii defavorizate, prin intervenții de sprijin.
Aceștia vor beneficia de informare, consiliere, mentorat, activităţi remediale, sprijin financiar și workshopuri de dezvoltare a abilitaților de studiu, toate pentru a sprijini membrii grupului țintă în tranziția către învățământul superior și retenția studenților în învățământul superior până la finalizarea ciclului universitar, a arătat prof. Maria Teodoreanu, directoarea Colegiului „Petru Mușat” Suceava.
Cei 176 de elevi și absolvenți de liceu, de la Colegiul Tehnic „Petru Mușat”, care nu au promovat examenul de bacalaureat, vor primi sprijin pe durata a trei ani școlari, prin organizarea de activităţi remediale, sesiuni de informare si consiliere vocațională și de dezvoltare personală, acordarea de subvenții și sprijin financiar pentru plata taxelor de cazare, încurajarea interacțiunii prin vizite în campusul universitar, astfel încât să fie redus abandonul şcolar la nivel preuniversitar și să fie încurajată accederea la învățământul superior.
De aceleași beneficii se vor bucura și cei 175 de studenți de la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, tot pe durata a trei ani universitari: organizarea de programe remediale, ore de mentorat și consiliere, workshopuri de dezvoltare a abilitaților de studiu și comunități de sprijin și învățare, acordarea de subvenții și sprijin financiar, cu scopul de a reduce abandonul universitar și de a spori rata de absolvire a studiilor universitare, dar și de a reduce disparitățile economice.