luni, 25 nov 2024 - Anul XXIX, nr. 278 (8807)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9773 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,7543 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Amendă de 20.000 de lei pentru deszăpezirea deficitară a trotuarelor, aplicată operatorului de salubrizare stradală a Sucevei

Luni, 25 Noiembrie 2024 (17:31:14)de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

 

Deficiențele înregistrate în privința deszăpezirii și a îndepărtării poleiului și gheții de pe trotuare au fost sancționate usturător de conducerea administrației locale.

Mai exact, cu 20.000 de lei – valoarea amenzii care a fost aplicată operatorului de salubrizare stradală, Diasil, care se ocupă și de deszăpezire.

Sancționarea deszăpezirii deficitare a fost anunțată de viceprimarul Ioan Dan Cușnir, care a explicat că amenda a fost dată pentru că nu s-a deszăpezit și nu s-a intervenit eficient pentru îndepărtarea zăpezii pe trotuarul de pe Bulevardul 1 Mai, dar și pentru că operatorul de salubrizare nu a dispus măsuri eficiente pentru a preîntâmpina și, ulterior, pentru a elimina poleiul și gheața pe strada Samuil Isopescu, în dreptul Colegiului Tehnic ”Samuil Isopescu”, deși i s-a solicitat acest lucru.

”Pentru că ne preocupă siguranța pietonilor, încercăm să le asigurăm sucevenilor condiții cât mai apropiate de normalitate și de decență. Am supravegheat în permanență activitatea operatorului de salubrizare stradală, a Serviciului de Salubrizare din cadrul Primăriei Suceava și a Direcției Domeniului Public”, a precizat viceprimarul Cușnir, care a cerut Poliției Locale să verifice, să constate și să ia măsuri.

Așa s-a ajuns la aplicarea amenzii în valoare de 20.000 de lei.

”Deși în aceste zile operatorul a făcut eforturi pentru a curăța zăpada și pentru a preveni poleiul de pe partea carosabilă, eforturi pe care le apreciem, cel puțin la fel de importante sunt trotuarele: pietonul este mai important decât mașina”, a adăugat viceprimarul Ioan Dan Cușnir, care a menționat că ”este începutul unei noi abordări prin care administrația locală este <avocatul> cetățenilor și al cheltuirii cu maximă responsabilitate a banului public”.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Amendă de 20.000 de lei pentru deszăpezirea deficitară a trotuarelor, aplicată operatorului de salubrizare stradală a Sucevei.
 Vizualizări articol: 1004 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 1.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 1.0 din 1 vot
Amendă de 20.000 de lei pentru deszăpezirea deficitară a trotuarelor, aplicată operatorului de salubrizare stradală a Sucevei1.051

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Alte titluri din Ultima ora local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei