Raluca Turcan: Dacă părinţii nu au bani să plătească naveta, elevii sunt sortiţi abandonului şcolar
Vineri, 14 Martie 2014 (15:47:46)de Dan COMAN
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)Vicepreşedintele PDL, Raluca Turcan, a atras atenţia, la Suceava, că sub actuala guvernare PSD, educaţia din România a devenit prohibitivă pentru copiii care provin din familiile cu venituri puţine. Raluca Turcan a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că deşi Constituţia garantează dreptului la educaţie al copiilor, iar în Legea Educaţiei se precizează faptul că învăţământul este gratuit, părinţii trebuie să scoată din buzunar din ce în ce mai mulţi bani pentru a-şi trimite copiii la şcoală. Turcan a mai spus că şi abandonul şcolar este în creştere, acest fenomen fiind îngrijorător în special în zona Moldovei. „Lucrul acesta este cauzat de indiferenţa cu care PSD a gestionat plata transportului şcolar. Din nefericire, şi acum se mai înregistrează restanţe la plata transportului şcolar. Iar de la începutul acestui an, transportul şcolar se decontează în proporţie de maxim 50%. Asta înseamnă că restul de bani trebuie să fie suportaţi de familiile copiilor care fac navetă, iar dacă acei părinţi nu au bani să plătească naveta înseamnă că elevii sunt sortiţi abandonului şcolar”, a spus Raluca Turcan, care a fost nominalizată ca ministru al Educaţiei în Guvernul alternativ al PDL.
Vizualizări articol: 1058 | | Notează articolul: Raluca Turcan: Dacă părinţii nu au bani să plătească naveta, elevii sunt sortiţi abandonului şcolar0.05
|
|
Comentarii
Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.
(14 mar 2014, 22:19:53