Constructorii de la Pfeiffer ar putea fi amendaţi, pentru că nu au refăcut străzile distruse de lucrările de extindere şi reabilitare a reţelelor de apă şi canalizare din Suceava.
La şedinţa de marţi dimineaţă, de gestionare a lucrărilor din proiectul de POS Mediu, primarul Ion Lungu le-a bătut obrazul celor de la Pfeiffer pentru neseriozitatea de care au dat dovadă la refacerea străzilor unde au avut făcute săpături.
„Din păcate, lucrurile nu merg aşa cum ne-am dori. Din 84 de străzi pe care am dat aviz de săpătură, jumătate sunt blocate - 19 sunt întârziate, 29 au termen pe 31 octombrie. Am făcut o scrisoare oficială către conducerea firmei Pfeiffer, aş dori să am şi o discuţie cu cei de la conducerea societăţii. Nu ştiu, nu aveţi forţe suficiente sau care e problema, de jumătate din străzi nu sunt finalizate şi nici nu sunt şanse să fie finalizate curând. Dacă mâine vin ninsorile ori îngheaţă, am terminat-o”, le-a reproşat Lungu reprezentanţilor Pfeiffer.
Edilul sucevean le-a transmis clar că, dacă nu vede o implicare mai mare pe partea de refacere a străzilor afectate, va trece la amendarea constructorilor.