Porţile subunităţilor de pompieri de pe raza judeţului vor fi deschise miercuri pentru vizitatori, între orele 10:00-14:00, cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaţionale pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale, care are loc în fiecare an în cea de-a doua zi de miercuri a lunii octombrie.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava, vizitatorilor le vor fi prezentate mijloacele de intervenţie în caz de dezastre naturale şi modul de folosire al acestora.
„Este o zi în care ne concentrăm asupra impactului pe care dezastrele naturale îl au asupra populaţiei din întreaga lume, în special din ţările sărace, şi reaminteşte importanţa de a lupta împotriva dezastrelor înainte ca acestea să lovească, în scopul prevenirii producerii lor sau în scopul reducerii daunelor”, se arată în comunicatul ISU Suceava.