Miercuri se termină vacanţa pentru componenţii echipei de handbal seniori a Universităţii Suceava. Lotul pregătit din acest sezon din postura de antrenor principal de Răzvan Bernicu se va reuni mâine după masă, la stadionul Areni, pentru a începe pregătirea pentru noul sezon, în care echipa suceveană va evolua în eșalonul secund, în Divizia A. În această perioadă de pauză, oficialii clubului au încercat să completeze lotul și se află în discuţii cu mai mulţi jucători.
„Cam de o lună de zile suntem în discuţii cu opt jucători, dar până acum doar două variante stau în picioare, cu doi jucători tineri pe posturile de pivot și extremă dreapta. Chiar dacă vom începe pregătirea vom căuta în continuare să ne acoperim pe posturi și-n acest sens am avea nevoie de un pivot cu experienţă și de un inter dreapta. Vom sta opt zile la Suceava, iar de pe 16 iulie vom pleca la Vatra Dornei, unde avem programat un cantonament montan de opt zile. Până la începerea campionatului, undeva la începutul lunii septembrie, vom avea o lună de pregătire specifică la Suceava, perioadă în care ne-am planificat și mai multe meciuri de pregătire”, a declarat antrenorul echipei CS Universitar din Suceava, Răzvan Bernicu.
În această vară, echipa suceveană s-a despărţit de mai mulţi jucători, majoritatea ajunși la final de contract, începând cu portarul Marocico, cei trei jucători de origine sârbă, Davidovic, Trifkovic și Gavrilovic, Târzioru, Popovici, Eros și Mihai Sandu, ultimul ajungând la o înţelegere cu HC Vaslui, echipă ce s-a despărţit în această vară de fostul jucător și antrenor al Universităţii, Leonard Bibirig.
Miercuri, la reunirea lotului vor fi prezenţi 14 jucători, câţi mai are echipa la momentul actual, mai exact portarii Spiridon, Cristian Tcaciuc și Cristian Manea, pe extrema stângă, Petrea, Costea și Aldica, pe extrema dreaptă, Olariu și Preda, la linia de 9 metri, Burlacu, Bursuc, Roban, Iulian Alexa și Todică.
În luna august, oficialii echipei sucevene își doresc să organizeze a 10-a ediţie a memorialului „Mihai Mironiuc”, la care își doresc să aducă o echipă din Germania și una din Chișinău deocamdată.