Lupte
Juniorii I se pregătesc de naţionale
de Marius SUIU
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)Luptătorii juniori II din judeţ s-au întâlnit în Suceava în cadrul etapei judeţene a Campionatului Naţional Individual, acesta fiind ultimul test înainte de a intra în lupta pentru medalii. La acest concurs, disputat în sala de lupte a CSM Suceava, au fost prezenţi pe saltea un număr de 43 de sportivi la toate cele opt categorii de greutate. La categoria 50 de kilograme, cea mai mică din concurs, primul loc pe podium i-a revenit lui Gheorghe Busuioc, de la CSM Suceava, urmat de Florin Lulciuc, CSŞ Rădăuţi, şi Andrei Răducanu, Economistul Suceava. La 55 de kilograme, în lipsa lui Constantin Bolohan, plecat la lotul naţional de juniori, CSŞ Rădăuţi şi-a adjudecat primele două locuri prin Bogdan Cutaş şi Florin Barbir, poziţia a treia revenindu-i lui Ionuţ Croitori, de la LPS-CSŞ Suceava. Categoria 60 de kilograme a fost dominată de LPS Suceava, pe podium urcând sportivii Cătălin Solovăstru, Ionuţ Niculai şi Nicolae Clipa. Rădăuţenii au reuşit un nou loc I la 66 de kilograme, prin Mihai Dulgheru, celelalte două locuri revenindu-le sportivilor LPS Suceava Ioan Grigoraş şi Andrei Dula, din concurs lipsind însă sucevenul George Rotari, plecat la lotul naţional. La 74 de kilograme, locurile I şi III au revenit luptătorilor Cezar Buburuzan şi Bogdan Tipa, iar locul II lui Robert Bighei, la 84 de kilograme, locurile I şi II, Iulian Cojocari şi Raul Amălinei, LPS Suceava, locul III, Ivan Luca, Economistul Suceava. La 96 de kilograme, în lipsa celui mai bun sportiv al categoriei din judeţ, Ioan Burlică, clubul Economistul a câştigat primele două poziţii prin Mihai Micu şi Cezar Dumenco, locul trei revenindu-i lui Cezar Maloş, de la CSM Suceava. În fine, ultima categorie, cea de 120 de kilograme, a fost câştigată fără probleme de Andrei Brânzei, de la CSM Suceava. Proba de foc pentru luptătorii din judeţ va avea loc la Piteşti, în perioada 18 – 20 aprilie, atunci când vor avea loc finalele naţionale, concurs la care antrenorii LPS-CSM Suceava îşi doresc cel puţin o medalie de aur prin Ioan Burlică şi se aşteaptă ca şi ceilalţi doi componenţi ai lotului să urce pe podium, Constantin Bolohan şi George Rotari.
În lipsa unui acord scris din partea
Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului
Juniorii I se pregătesc de naţionale.
Vizualizări articol: 1519 | | Notează articolul: Juniorii I se pregătesc de naţionale0.05
|
|
Comentarii
Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.
( 1 apr 2008, 14:47:02