vineri, 28 feb 2025 - Anul XXX, nr. 49 (8884)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9773 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,75 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

„Un negustor faimos de lemnării...”

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

„Un negustor faimos de lemnării...”

 „În Pojorâta se află un negustor făimos de lemnării cu numele Şabse Brukner, care din nimic s’a ridicat în scurt timp la avuţie mare, mai cu seamă prin negustoria bună ce a făcut-o până nu de mult cu lemnul din pădurea fondului religionar. Se dice că o mare parte din pădurea cumpărată de la fond a mers fără răfuială la feresteele lui Brukner...Urmărit fiind da jandarmi, Brukner a fugit de acasă şi a stat îndosit vr’o dece dile până şi-a pus toate la cale, apoi s’a reîntors earăş”.

„Patria”, Anul IV, nr. 372, Cernăuţi, Ianuarie 1900.

„Acţiuni abuzive”

 „Sînt semnalate tot mai frecvente cazuri în care unii cetăţeni organizează acţiuni abuzive, în contradicţie flagrantă cu prevederile Legii nr. 22/1969 privind numirea gestionarilor şi constituirea garanţiilor materiale, constînd în sigilarea unor magazine ale cooperaţiei de achiziţie şi desfacere a mărfurilor în mediul rural şi în îndepărtarea unor gestionari sub pretextul că, anterior datei de 22 decembrie 1989, ar fi comis ilegalităţi şi ar fi dobîndit pe această cale venituri nemuncite. În cele mai multe asemenea situaţii aceste măsuri se iau pe fondul unor duşmănii şi răfuieli mai vechi între ei şi unii gestionari, fără să se ţină seama că, în conformitate cu prevederile legale, calitatea de gestionar presupune existenţa unor condiţii obligatorii referitoare la vîrstă, pregătire şi la constituirea unor garanţii materiale şi băneşti, precum şi la inexistenţa unor condamnări pentru infracţiunile prevăzute expres de lege şi că aceştia sînt numiţi pe funcţii de către factorii de conducere ai cooperativei, singurii care au dreptul de a dispune sigilarea, inventarierea gestiunii şi schimbarea din calitatea de gestionar”.

„Crai nou” (cotidian politic, social şi cultural - Suceava), Anul I, Nr. 15, Vineri 12 ianuarie 1990.

 

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului „Un negustor faimos de lemnării...”.
 Vizualizări articol: 203 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
„Un negustor faimos de lemnării...”0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Monitorul doreşte ca acest site să fie un spaţiu al discuţiilor civilizate, al comentariilor de bun simţ.
Din acest motiv, cei care postează comentarii la articole trebuie să respecte următoarele reguli:

1. Să se refere doar la articolul la care postează comentarii.
2. Să folosească un limbaj civilizat, fără injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, dacă acestea nu au legătura cu textul.
4. Username-ul să nu fie nume de personalităţi ale vieţii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greşeli, incoerenţă, lipsă de documentare etc.

Nerespectarea regulilor menţionate mai sus va duce la ştergerea comentariilor, fără avertisment şi fără explicaţii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinţă interdicţia accesului la această facilitate a site-ului.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei