Candidatul independent Sorin Oprescu le-a transmis, ieri, bucureştenilor, după anunţarea rezultatelor sondajelor care îl dau câştigător al alegerilor pentru Capitală, că au votat bine şi că acest vot instalează la Primăria Bucureştiului primul primar independent din istoria recentă.
"Doresc să le spun bucureştenilor că au votat bine!", a declarat Oprescu în uralele celor prezenţi la sediul de campanie.
Întrebat dacă are un mesaj pentru Vasile Blaga, Oprescu a răspuns: "Am un mesaj de fair-play".
"A fost o campanie aşa cum a fost ea. Sunt convins că domnul Blaga şi consilierii PDL vor acţiona alături de ceilalţi consilieri ai Bucureştiului, pentru că nu cred că nu respectă interesul bucureştenilor", a continuat Oprescu.
Întrebat dacă are un mesaj pentru preşedintele Traian Băsescu, Oprescu a răspuns că îi doreşte acestuia sănătate.
Candidatul independent la Primăria Capitalei Sorin Oprescu a obţinut 54,6 % din voturi la alegerile de ieri, el fiind urmat la o diferenţă de aproape 9 procente de candidatul PDL Vasile Blaga, care a obţinut 45,4%, conform datelor finale ale exit-poll-ului INSOMAR, difuzat de Realitatea TV. Estimările sunt obţinute în urma centralizării datelor la ora închiderii urnelor.