miercuri, 30 nov 2016 - Anul XXI, nr. 281 (6394)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9767 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,794 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Comunicat de presă PSD Suceava

Organizaţia Judeţeană PSD Suceava consideră cel puţin ciudată atitudinea unor instituţii publice, Agenţia Naţională de Integritate (A.N.I.) şi Instituţia Prefectului Suceava, atitudine ce, credem noi, poate fi cu uşurinţă definită printr-o zicere românească: pentru unii mumă, pentru alţii ciumă.  Cum este posibil ca o instituţie publică să abordeze cu unităţi diferite de măsură o situaţie identică de administraţie publică locală?

Cum se explică faptul că în cazul primarului PSD al comunei Forăşti, dl Brăduţ Avrămia, instituţiile menţionate mai sus s-au manifestat extrem de prompt (pe 21.10, ICCJ, ca ultimă instanţă de judecată, a respins recursul formulat asupra conflictului de interese semnalat de A.N.I; pe 28.10 Instituţia Prefectului Suceava solicită şi primeşte în aceeaşi zi raportul de la A.N.I. asupra acestui caz şi în aceeaşi zi emite ordinul de demitere a primarului)?

Cum se explică faptul că într-o situaţie similară, cea în care se află primarul PNL al comunei Vatra Moldoviţei, dl Virgil Saghin, nu avem încă nici un semn de manifestare a celor două instituţii deşi, pe data de 10.11, în mod similar, ICCJ respinge recursul formulat tot asupra unui conflict de interese semnalat de A.N.I?

Aceste întrebări atrag în mod evident şi alte semne de întrebare asupra echidistanţei instituţiilor publice desemnate să organizeze alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016.

Alexandru Rădulescu

Purtător de cuvânt PSD Suceava

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Comunicat de presă PSD Suceava.
 Vizualizări articol: 2702 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comunicat de presă PSD Suceava0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Politic local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei