Deputatul PDL de Suceava Sanda-Maria Ardeleanu solicită Guvernului să le explice românilor ce se întâmplă cu banii care se colectează la bugetul de stat în urma creşterii accizei la combustibil. Sanda-Maria Ardeleanu a amintit că începând cu data de 1 aprilie românii plătesc în plus 7 eurocenţi pe litru de carburant, iar acest lucru va avea ca efect şi creşterea tuturor preţurilor. „Această creştere va scoate din buzunar, direct sau indirect, o sumă semnificativă de bani care va intra în contul statului român. Atunci logica îmi spune, ştim cine plăteşte taxa, nu ar trebui să ştim şi unde sunt canalizaţi banii colectaţi? Iar un Guvern care pretinde a avea viziune şi o strategie bine puse la punct trebuie să explice românilor cum se va îmbunătăți nivelul lor de trai prin această nouă taxare la care sunt supuşi. De asemenea, românii se mai întreabă de ce e nevoie de o nouă taxă dacă România a înregistrat creştere economică? Deocamdată, informaţiile contradictorii furnizate de Guvernul României sfidează logica”, a afirmat deputatul PDL de Suceava. Ardeleanu a amintit că ministrul Finanţelor, Ioana Petrescu, declara recent că plata pensiilor şi a salariilor este în pericol şi că asigurarea acestor sume depinde de aplicarea accizei de 7 eurocenţi la combustibil începând cu 1 aprilie 2014. Ea a declarat că afirmaţiile ministrului de Finanţe îl contrazic pe premierul României, Victor Ponta, care a afirmat, în repetate rânduri, că banii încasaţi din acciza la combustibil vor fi folosiţi pentru construcţia de autostrăzi, dând ca exemplu autostrada Sibiu – Piteşti.
„În faţa unor asemenea contradicţii bizare, care sfidează capacitatea de înţelegere şi inteligenţa românilor, nu pot să nu mă întreb dacă nu cumva atât Ioana Petrescu, cât şi Victor Ponta ne mint. Nu pot să nu iau în calcul posibilitatea ca această taxă să devină un fond destinat baronilor USD din teritoriu, care au acum, în prag de alegeri, nevoie de o siguranţă, de un semnal pentru intrarea în competiţie. Până când nu va exista un document al Guvernului din care să reiasă clar că cele două miliarde de lei sunt dirijate exclusiv în bugetul ministerului de resort, această taxă se va afla sub semnul fraudei, dincolo de orice alt efect imediat sau pe termen mediu”, afirmă parlamentarul democrat-liberal. Sanda-Maria Ardeleanu a precizat că „bâlbâielile” din Guvernul Victor Ponta le arată românilor că acciza pe carburant este, de fapt, un instrument de campanie, dar şi că România este în continuare pe un drum greşit, „pe un drum al minciunii şi al incompetenţei”. Ardeleanu a subliniat că luând în calcul toate aceste aspecte, are senzaţia că „românii muncesc pentru baronii unor partide aflate la putere şi care, fără scrupule, transformă sistemul de taxe şi impozite în tehnici de satisfacere a nevoilor de campanie”.
Sanda-Maria Ardeleanu a făcut un apel către Guvernul României, în numele tuturor românilor, să elimine, în regim de urgenţă, această taxă pe combustibil.
( 2 apr 2014, 12:04:58