Consiliul Local din Vicovu de Sus s-a reunit vineri, după un an în care practic nu a funcţionat. Iar prima decizie care s-a luat a fost aceea de înlocuire din funcţie a viceprimarului liberal, Gheorghe Cozorici. Interesant este că alianţa PNL-PDL care a funcţionat după alegerile din iunie 2012 s-a făcut praf şi pulbere, în favoarea unei noi alianţe, între PDL şi PSD. De altfel, ca urmare a noilor poziţionări, în funcţia de viceprimar a fost ales un consilier local din partea PDL, Petru Cornea.
Propunerea de demitere a lui Gheorghe Cozorici a venit din partea primarului PSD din Vicovu de Sus, Gheorghe Schipor. Motivul pentru care s-a solicitat înlocuirea din funcţie a lui Cozorici a fost acela al absenţelor de la serviciu începând cu luna martie a acestui an.
De altfel, în cursul acestui an, între primar şi viceprimar a mai existat un conflict pe aceeaşi temă. La vremea respectivă, Gheorghe Schipor a refuzat să achite salariul pe care viceprimarului din Vicovu de Sus trebuia să-l încaseze, justificându-se că Gheorghe Cozorici nu a semnat condica de prezenţă, deşi nicăieri nu este stipulată o asemenea obligaţie. Totul a revenit la normal la acea vreme după ce la Vicovu de Sus a fost trimis Corpul de Control al Prefecturii Suceava.
La alegerile de vineri, 29 noiembrie, demiterea lui Gheorghe Cozorici a fost luată cu zece voturi „pentru” şi trei „împotrivă”, în timp ce patru dintre consilierii locali au absentat. În condiţiile în care PSD şi PDL au câte opt consilieri locali, este clar că o parte dintre aleşii democrat-liberali au „uitat” de alianţa care funcţiona după alegerile din iunie 2012 şi care a dus la alegerea liberalului Gheorghe Cozorici în funcţia de viceprimar.
Noul viceprimar, Petru Cornea, a fost ales cu unanimitatea voturilor consilierilor prezenţi, adică 13.
Gheorghe Cozorici a declarat că demiterea lui s-a realizat în mod ilegal, motiv pentru care va ataca în instanţă Hotărârea de Consiliul Local de vineri.
„Este de-a dreptul hilar ce se întâmplă. Eu sunt acuzat că nu am venit la serviciu din luna martie, dar consilierii locali de la PSD au absentat un an întreg. Eu m-am luptat ca acest Consiliu Local să nu se dizolve şi în final aceasta este răsplata de care am parte. S-a ajuns aici ca urmare a unui troc murdar între primarul PSD de la Vicovu de Sus şi Dumitru Mihalescul, responsabilul de zonă al PDL, cel care a convins câţiva consilieri locali pentru a vota în favoarea demiterii mele”, a arătat Gheorghe Cozorici.
Activitatea Consiliului Local Vicovu de Sus a fost practic blocată pe tot parcursul anului 2013, bugetul pentru anul în curs nefiind votat nici până în prezent. Pentru că aleşii locali nu s-au reunit o perioadă mai îndelungată, prefectul de Suceava, Florin Sinescu, a depus o cerere în instanţă prin care solicita dizolvarea Consiliului Local Vicovu de Sus. Cererea a fost admisă la Tribunalul Suceava, dar în recurs, Curtea de Apel Suceava a ajuns la concluzia că nu sunt motive pentru dizolvare, astfel încât activitatea trebuie să continue în actuala formulă.
( 3 dec 2013, 11:58:05