Candidatul Alianţei România Dreaptă pentru funcţia de senator în Colegiul nr. 4 Rădăuţi – Siret, Marius Vatavu, a anunţat că protecţia veniturilor cetăţenilor va fi unul dintre proiectele pe care şi le va asuma în calitate de viitor parlamentar. Marius Vatavu a spus că „Protecţia veniturilor cetăţenilor” este cel de-al treilea pilon al programului său politic, intitulat „Siguranţa zilei de mâine pentru tine”, până în momentul de faţă el prezentând primii doi piloni, respectiv „Creşterea încrederii în instituţiile publice şi „Creşterea gradului de siguranţă în societate”.
Candidatul ARD în Colegiul nr. 4 de Senat a explicat că „Protecţia veniturilor cetăţenilor” reprezintă condiţia absolut necesară pentru ca cetăţeanul să aibă o siguranţă a zilei de mâine. „Preţurile alimentelor şi ale utilităţilor au crescut consistent în ultimele şase luni, scăzând serios nivelul de trai al populaţiei, în special pentru pensionari”, a spus Vatavu. El a adăugat că o măsură urgentă de atenuare a acestei lovituri pe care oamenii au primit-o este indexarea prin lege a pensiilor şi a salariilor cu inflaţia, „şi să eliminăm sintagma <nu sunt bani la buget> în legătura cu această chestiune”.
Marius Vatavu consideră că este de neacceptat ca un stat să nu-şi poată plăti pensiile şi salariile. „În condiţiile în care veniturile din taxe şi impozite la buget sau veniturile din alte surse, fonduri europene, investiţii străine directe, nu cresc suficient veniturile totale la buget, nu este nici o ruşine să acoperi cheltuielile sociale prin împrumuturi din surse externe. Cred că le datorăm acest lucru celor care 30-40 de ani au contribuit la bugetul de stat. Pe de altă parte, nu sunt de acord cu creşterea exponenţială şi nesustenabilă a cheltuielilor sociale”, a declarat candidatul ARD.
Marius Vatavu a spus că are convingerea că echipa ARD-ului, aşa cum şi-a respectat promisiunile de a face proiecte importante de infrastructură în Suceava, precum şosele de centură sau modernizarea aeroportului, „la fel îşi va respecta promisiunea şi când va fi vorba de veniturile cetăţenilor”.
„Ca punct de vedere personal, consider că cine nu este pregătit să susţină această variantă minimă de pachet social se încadrează în afara cerinţelor majorităţii electoratului. Participarea lui este ilegitimă, deoarece cea mai importantă calitate, cea de <reprezentare a interesului cetăţeanului>, nu este îndeplinită”, a încheiat Marius Vatavu.