Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
Programează un test drive cu SUV-ul Toyota Corolla Cross
 
sâmbătă, 26 apr 2025 - Anul XXX, nr. 96 (8931)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9774 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,3833 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   8 imagini |   ø fişiere video

Infrastructură necesară

Bază sportivă modernă, cu nocturnă și tribună cu 500 de locuri, inaugurată la Suceava, în prezența președintelui FRF, Răzvan Burleanu

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

 

Tinerii sportivi din Suceava au la dispoziție o nouă bază sportivă, modernă, cu teren la dimensiuni UEFA și instalații de nocturnă, unde se vor putea antrena dar și susține meciuri cu miză importantă.

Inaugurarea bazei sportive de tip 1, construită prin Compania Națională de Investiții, cu ajutorul Primăriei Suceava, a avut loc vineri, 25 aprilie, în prezența directorului Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a directorului tehnic din cadrul FRF, Mihai Stoichiță, și a secretarului general al Federației, Gabriel Bodescu.

De la eveniment nu aveau cum lipsi reprezentanții autorităților locale și județene - primarul Vasile Rîmbu, viceprimarii Dan Ioan Cușnir și Daniel Ungurian, prefectul Traian Andronachi și subprefectul Bogdan Păstrăv, precum și președintele Asociației Județene de Fotbal, Ciprian Anton, care s-a implicat personal în bunul mers al proiectului.

Tineri sportivi, premiați cu medalii, diplome și autografe de la Dorin Goian

 

La inaugurare, mai multe grupe de copii de la cluburile din Suceava au jucat fotbal pe noul stadion, la final fiind recompensați cu medalii, diplome de participare și mingi cadou.

Cel mai cunoscut fotbalist sucevean, fostul internațional Dorin Goian, actual director tehnic la clubul sportiv Cetatea Suceava, a fost de asemeni prezent, fiind înconjurat rapid de tinerii fotbaliști, pentru care este un model în viață, mulți dorind poze cu el și autografe pe tricourile de joc.

Bază sportivă modernă, cu nocturnă și gazon sintetic, prin CNI

 

Noua bază sportivă tip 1 este compusă din terenul pentru fotbal, la dimensiuni omologate UEFA, cu nocturnă, teren multifuncțional pentru handbal, baschet, volei și tenis, precum și o clădire administrativă, pe două niveluri, construită pe o suprafață de 395,88 mp, cu suprafața desfășurată de 520,96 mp.

Întreaga suprafața de joc este acoperită cu gazon artificial.

Valoarea investiției realizată prin CNI este de aproape 5,5 milioane lei, fără TVA.

Municipalitatea suceveană, beneficiarul proiectului, a contribuit atât financiar, cât și prin aducerea utilităților la terenul situat în câmp, lângă Sala Polivalentă.

Promisiunea unui stadion nou, reluată de primarul Sucevei

 

”E un început frumos în privința constituirii unei baze sportive la Suceava. În vecinătate avem și Sala Polivalentă, pe care sper ca în toamnă să o punem în funcțiune. Dorința noastră cea mai mare este să facem și un stadion de fotbal potrivit pentru orice nivel de competiție.

Avem terenul aici, trebuie pus un proiect pe hârtie și cu ajutorul factorilor de decizie, inclusiv președintele CJ Suceava, să îl ducem spre fapte”, a declarat primarul Vasile Rîmbu.

Acesta a spus că nu își alocă în totalitate meritele realizării acestei investiții, care a fost demarată de fosta administrație locală, dar a precizat că ”nu contează nu doar să începi cursa ci să ajungi și la final”.

 

Numărul copiilor care joacă fotbal, mai mare de peste 5 ori

 

Nu în ultimul rând, președintele FRF, Răzvan Burleanu, și-a exprimat dorința de a fi prezent la inaugurarea celei de-a 45-a baze sportive finalizate în ultimii trei ani, cu ajutorul Guvernului României.

”Ne bucură faptul că suntem prezenți la Suceava și vedem un număr semnificativ de copii care sunt fericiți că au unde juca fotbal, dar și de faptul că de acum există o bază sportivă ultramodernă care le este pusă la dispoziție. Noi, ca federație, ne-am dori ca la nivelul fiecărui județ să avem cel puțin un teren cu gazon artificial, care să poată fi folosit 12 luni pe an. Fotbalul românesc are nevoie de infrastructură sportivă. În ultimii 10 ani suntem singura federație sportivă din Europa care a crescut numărul copiilor care joacă, de peste 5 ori. În același timp, infrastructura sportivă nu a crescut la fel. De aceea încercăm să facem cât mai mult, încât la finalul zilei să putem crește baza de selecție”, a menționat Răzvan Burleanu.

De altfel, președintele FRF consideră că în județul Suceava, în momentul de față lucrurile arată foarte bine și se face treabă bună la Rădăuți, la Fălticeni și la Putna, unde se va afla sâmbătă, pentru a inaugura o altă bază sportivă.

 

 

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Bază sportivă modernă, cu nocturnă și tribună cu 500 de locuri, inaugurată la Suceava, în prezența președintelui FRF, Răzvan Burleanu.
 Vizualizări articol: 394 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bază sportivă modernă, cu nocturnă și tribună cu 500 de locuri, inaugurată la Suceava, în prezența președintelui FRF, Răzvan Burleanu0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Monitorul doreşte ca acest site să fie un spaţiu al discuţiilor civilizate, al comentariilor de bun simţ.
Din acest motiv, cei care postează comentarii la articole trebuie să respecte următoarele reguli:

1. Să se refere doar la articolul la care postează comentarii.
2. Să folosească un limbaj civilizat, fără injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, dacă acestea nu au legătura cu textul.
4. Username-ul să nu fie nume de personalităţi ale vieţii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greşeli, incoerenţă, lipsă de documentare etc.

Nerespectarea regulilor menţionate mai sus va duce la ştergerea comentariilor, fără avertisment şi fără explicaţii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinţă interdicţia accesului la această facilitate a site-ului.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Alte titluri din Local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei