Distincție
Jandarmii suceveni, medaliați de președintele României cu Ordinul Bărbăție și Credință în grad de Cavaler
de Dana HUMOREANU
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)
Drapelul de luptă al Inspectoratului Județean de Jandarmi „Bogdan Vodă” Suceava a fost medaliat de președintele interimar al României, Ilie Bolojan, cu Ordinul Bărbăție și Credință în grad de Cavaler, cu însemn de pace, pentru militari. Înalta distincție le-a fost conferită cu ocazia Zilei Naționale a Jandarmeriei, pe 3 aprilie a.c.. Comandantul unității, generalul Ionel Postelnicu, a declarat vineri, în conferință de presă, că militarii suceveni sunt onorați de conferirea acestui ordin, care reprezintă o recunoaștere „a meritelor deosebite” pe care le au în slujba statului și a cetățenilor.
Generalul Postelnicu și militarii din garda de onoare a drapelului au fost felicitați și de prefectul de Suceava, Traian Andronachi, și de șefi ai celorlalte instituții din subordinea Ministerului Afacerilor Interne, comisarul-șef Florin Poenari, comandantul Inspectoratului de Poliție Județean, și colonelul Filip Ciutac, prim-adjunctul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” Suceava.

Vizualizări articol: 808 | | Notează articolul: Jandarmii suceveni, medaliați de președintele României cu Ordinul Bărbăție și Credință în grad de Cavaler0.05
|
|
Comentarii
Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Monitorul doreşte ca acest site să fie un spaţiu al discuţiilor civilizate, al comentariilor de bun simţ.
Din acest motiv, cei care postează comentarii la articole trebuie să respecte următoarele reguli:
1. Să se refere doar la articolul la care postează comentarii.
2. Să folosească un limbaj civilizat, fără injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, dacă acestea nu au legătura cu textul.
4. Username-ul să nu fie nume de personalităţi ale vieţii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greşeli, incoerenţă, lipsă de documentare etc.
Nerespectarea regulilor menţionate mai sus va duce la ştergerea comentariilor, fără avertisment şi fără explicaţii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinţă interdicţia accesului la această facilitate a site-ului.