joi, 20 mar 2025 - Anul XXX, nr. 66 (8901)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,977 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5937 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Serviciul de Asistență Maternală

Fundația Te Aud România a oferit calculatoare mai multor copii din cadrul Protecției Copilului Suceava

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Fundația Te Aud România a oferit calculatoare mai multor copii din cadrul Serviciului de Asistență Maternală al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Suceava.

În perioada februarie-iulie 2025, Te Aud România derulează proiectul „Pași siguri spre educația digitală”, proiect realizat cu sprijinul programului Dăm Click pe România, organizat de Asociația Ateliere Fără Frontiere și implementat cu sprijinul Kaufland România.

20 de copii cu vârste între 12 și 14 ani, din sistemul de protecție socială al județului Suceava, au primit, în perioada 18 februarie – 10 martie 2025, calculatoare individuale, cu scopul de a crește gradul de literație digitală.

Procesul de selecție a celor 20 de beneficiari ai proiectului a fost realizat în colaborare strânsă cu DGASPC Suceava, ținând cont de nevoile individuale ale copiilor, accesul limitat la resurse digitale și performanța școlară. Prioritate au avut copiii cu rezultate școlare mai scăzute, pentru a-i sprijini în depășirea obstacolelor educaționale și în dezvoltarea competențelor necesare pentru viitor.

Fundația Te Aud România a fost desemnată laureată a acestui program pentru a treia oară în anul 2024, pe baza evaluării proiectelor depuse de către o comisie alcătuită din reprezentanți ai Ateliere Fără Frontiere și ai partenerilor ediției. Comisia a evaluat proiectele în funcție de relevanță, impact, fezabilitate și sustenabilitate.

Tot în cadrul proiectului, în perioada 1-31 mai 2025, se va organiza un workshop menit să dezvolte competențele digitale de bază, necesare pentru a le facilita copiilor accesul la educație.

Parteneriatul strategic dintre Fundația Te Aud România și DGASPC Suceava creează oportunități concrete pentru copiii vulnerabili, oferindu-le acces la resurse esențiale pentru dezvoltarea lor personală și profesională într-o lume tot mai digitalizată.

„Prin acest proiect, ne propunem să reducem decalajul digital și să oferim copiilor și tinerilor din sistemul de protecție socială șansa de a-și dezvolta competențele esențiale pentru viitor. Accesul la tehnologie nu este doar un privilegiu, ci o necesitate în lumea de astăzi, iar sprijinul oferit de Ateliere Fără Frontiere le deschide noi oportunități de învățare și integrare. Suntem recunoscători partenerilor noștri pentru susținere și pentru că împreună putem contribui la un viitor mai echitabil pentru acești copii”, a declarat Oana Vasiliu, coordonator de programe Te Aud Romania.

Implementarea proiectului facilitează promovarea incluziunii sociale și a egalității de șanse în rândul copiilor și tinerilor din sistemul de protecție socială. Totodată, proiectul contribuie la reducerea decalajului tehnologic și integrarea socială a acestor copii și tineri, pregătindu-i pentru provocările unei lumi din ce în ce mai digitalizate.

„Apreciem inițiativa Fundației Te Aud România care prin Proiectul Pași siguri spre educația digitală a adus bucurie în viețile a 20 de copii cu vârste între 12 și 14 ani, din sistemul de protecție socială al județului Suceava, prin dotarea cu calculatoare, și considerăm că accesul la digitalizare este un drept al tuturor copiilor și tinerilor, dar care necesită o educație pe măsură pentru a-i proteja de ceea ce le poate face rău și pentru a-i ajuta să evolueze în vederea atingerii scopurilor propuse”, susține Ion Ciuhan, director executiv al DGASPC Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Fundația Te Aud România a oferit calculatoare mai multor copii din cadrul Protecției Copilului Suceava.
 Vizualizări articol: 429 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fundația Te Aud România a oferit calculatoare mai multor copii din cadrul Protecției Copilului Suceava0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Monitorul doreşte ca acest site să fie un spaţiu al discuţiilor civilizate, al comentariilor de bun simţ.
Din acest motiv, cei care postează comentarii la articole trebuie să respecte următoarele reguli:

1. Să se refere doar la articolul la care postează comentarii.
2. Să folosească un limbaj civilizat, fără injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, dacă acestea nu au legătura cu textul.
4. Username-ul să nu fie nume de personalităţi ale vieţii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greşeli, incoerenţă, lipsă de documentare etc.

Nerespectarea regulilor menţionate mai sus va duce la ştergerea comentariilor, fără avertisment şi fără explicaţii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinţă interdicţia accesului la această facilitate a site-ului.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei