Moment cu mare încărcătură emoțională în ajunul zilei de 8 Martie la Căminul de bătrâni ”Sf. Ioan cel Nou” al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.
O femeie care își duce traiul aici, unde are parte de îngrijire de specialitate, a fost sărbătorită la împlinirea vârstei de 100 de ani.
Grapina Scutelnicu este din satul Slobozia, comuna Fântânele, iar vineri, 7 martie, a avut parte de o surpriză extrem de plăcută.
Marian Sabie, primarul comunei Fântânele, însoțit de viceprimarul Irinel Cornea, au dorit să îi ofere Grapinei Scutelnicu o clipă de neuitat.
Femeia care tocmai a împlinit centenarul a primit o sumă de bani, un tort și un coș cu flori.
”Vreau să vă felicit că ați împlinit 100 de ani cu ajutorul lui Dumnezeu. Vă dorim să aveți parte de o bătrânețe frumoasă, însoțită de sănătate, că-i mai bună decât toate, alături de copiii dumneavoastră și de personalul care este la acest cămin. Să dea Dumnezeu să ajungem și anul viitor la dumneavoastră”, a fost mesajul transmis de primarul Marian Sabie.
Surpriza primarului din Fântânele nu s-a limitat la consăteana sa. Acesta a oferit flori și femeilor care lucrează la Căminul de bătrâni ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava.
Acțiunea a venit ca o urmare firească a ceea ce s-a întâmplat în comună, unde primarul Marian Sabie a împărțit flori femeilor cu ocazia zilei de 8 Martie.
Acest gest a fost continuat și în școlile din comună, unde Marian Sabie a oferit flori cadrelor didactice, dar și mamelor elevilor din școli.
Trebuie spus că nu este pentru prima oară când primarul din Fântânele recurge la acest gest. Prima oară a surprins doamnele și domnișoarele din comună acum 5 ani, pe vremea când ocupa funcția de viceprimar.
”Este un gest pe care îl consider normal și cred că respectul pentru femei, pentru mame, trebuie să fie unul pe care să îl întâlnim la fiecare pas. La mulți ani tuturor doamnelor și domnișoarelor din comuna Fântânele!”, a transmis Marian Sabie.