luni, 25 sep 2023 - Anul XXVIII, nr. 225 (8449)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,8032 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

Vigilență

Escrocii au vrut să păcălească o bătrână de 82 de ani prin metoda ”accidentul”, dar au dat greș

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Escrocii au încercat să păcălească o femeie în vârstă de 82 de ani din municipiul Suceava prin metoda ”accidentul”, dar planul lor a dat greș. Octogenara a fost apelată pe telefonul fix în seara zilei de 22 septembrie, în jurul orei 20:00. O voce bărbătească o anunța pe bătrână că fiica ei a suferit un accident rutier și are nevoie de ajutor. Octogenara a cerut să discute cu soțul fiicei, moment în care apelul s-a întrerupt brusc și nu a mai fost reluat. Ulterior, femeia a luat legătură cu fiica, ocazie cu care a aflat că fusese victima unei tentative de înșelăciune. Fiica a sunat la numărul de urgențe 112 și a reclamat fapta, iar acum polițiștii au deschis un dosar penal și încearcă să dea de urma escrocului.

Polițiștii atrag atenția că metoda "accidentul" reprezintă schema prin care un necunoscut, care de obicei se dă drept avocat, medic, polițist sau amic, contactează telefonic rudele unei persoane despre care povestesc că a fost implicată într-un accident rutier grav sau o altă ilegalitate şi că rudele respective trebuie să plătească urgent victimelor accidentului o anumită sumă de bani pentru eliberarea rudei din arest sau pentru a o scăpa de la închisoare (de obicei fiul celor apelaţi telefonic).

”Victimele acestui tip de infracțiune sunt, în general, persoane în vârstă, cărora, în momentul în care răspund apelului telefonic li se aduce la cunoștință un scenariu de natură să producă o stare emoțională puternică, afirmându-se faptul că fiul sau fiica ar fi fost implicați într-un grav accident rutier. Victimele sunt contactate de regulă la ore târzii, astfel încât infractorii să poată profita de starea de derută și totodată să fie îngreunată de către victime contactarea potențialelor rude implicate în accidente sau alte evenimente presupuse. În această situație creată, persoana vătămată este determinată să depună diferite sume de bani la societăți de curierat financiar, pe numele unor persoane sau să înmâneze direct sumele de bani către anumite persoane indicate. Este normal ca orice părinte să-şi ajute copilul aflat în nevoie. Însă, înainte de a efectua orice demers în acest sens, este bine să verificați informațiile primite.  În prezentul tip de înșelăciune, infractorii se bazează în primul rând pe puternica reacție emoțională pe care vestea dată o produce, şi anume starea de şoc şi teama; acestea sunt elementele pe care mizează răufăcătorii, știind că majoritatea oamenilor acționează precipitat în asemenea situații. Astfel, mizând pe o stare de tulburare profundă pe care o poate avea orice persoană la aflarea veștii că unei persoane dragi i s-a întâmplat ceva, infractorii contactează telefonic victimele, se recomandă de regulă a fi avocați, medici sau chiar polițiști şi le relatează persoanelor înșelate că cineva drag a suferit un accident sau alte evenimente neplăcute şi că este necesar pentru acordarea asistenței juridice sau medicale, transmiterea de urgență a unei sume de bani. Evident, unii cetățeni, profund emoționați de primirea unei asemenea vești, transmit infractorilor, în urma indicațiilor telefonice primite, sumele de bani solicitate. În cele din urmă, victimele își dau seama că au fost înșelate și că evenimentul neplăcut nu a avut loc, dar rămân cu paguba materială şi șocul emoțional survenit în urma aplicării acestui mod de operare”, au descris polițiștii suceveni modul de operare al escrocilor.

Reprezentanții IPJ Suceava spun că în urma activităților preventive şi de informare intense, tot mai multe persoane au dat dovadă de luciditate şi responsabilitate şi au sesizat imediat poliția.

”Polițiștii suceveni vin în ajutorul cetățenilor și le recomandă ca în situația în care primesc un telefon în care sunt anunțați că o rudă a fost implicată într-un accident, să nu se impacienteze și să verifice veridicitatea informației, în primul rând apelând ruda care ar fi fost implicată în accident sau alte persoane apropiate acesteia. Dacă situația prezentată prin telefon se dovedește a fi ireală, trebuie anunțată în cel mai scurt timp poliția, la telefonul unic de urgențe 112 sau cea mai apropiată unitate de poliție, reținând cât mai multe date utile în anchetă. Polițiștii atrag încă o dată atenția cu privire la măsurile preventive pe care cetățenii trebuie să le ia în cazul în care sunt abordați prin această metodă şi să nu dea curs unor astfel de solicitări. În primul rând trebuie ştiut faptul că, în cazul unui accident, nu există noțiunea de plată a unor despăgubiri, decât în urma unei hotărâri judecătorești în acest sens sau dacă este făcută prin intermediul unor societăți de asigurări. Orice accident/eveniment de circulație are două variante de soluționare. Prima este autosesizarea polițiștilor cu privire la un eveniment rutier sau depunerea unei plângeri la unitatea de poliție care se va ocupa mai departe de cazul respectiv, în condițiile legii. În cazul în care există doar pagube materiale, poate opera înțelegerea amiabilă a părților, ceea ce presupune repararea daunelor folosind polița de asigurare auto obligatorie”, au mai transmis reprezentanții IPJ Suceava.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Escrocii au vrut să păcălească o bătrână de 82 de ani prin metoda ”accidentul”, dar au dat greș.
 Vizualizări articol: 964 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Escrocii au vrut să păcălească o bătrână de 82 de ani prin metoda ”accidentul”, dar au dat greș5.051

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Local

Ştiri video

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei