Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a fost prezent, joi, la întâlnirea Colegiului Director al Asociaţiei Oraşelor din România (AOR) care are loc zilele acestea în oraşul Gura Humorului pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă autorităţile administraţiei publice locale din unităţile administrativ-teritoriale cu statut de oraş. La întâlnirea AOR de la Gura Humorului sunt prezenţi 60 de primari din ţară şi 20 de primari din Republica Moldova, precum şi reprezentanţi ai Ministerului Dezvoltării.
În deschiderea şedinţei, Gheorghe Flutur a transmis participanţilor un salut de bun venit în Bucovina, el referindu-se apoi la mai multe probleme cu care se confruntă oraşele din România, precizând că este foarte bine familiarizat cu problemele acestora, Suceava fiind judeţul cu cele mai multe oraşe. Gheorghe Flutur a făcut referire, în primul rând, la bugetele localităţilor. El a apreciat iniţiativa Guvernului PNL care a pregătit punerea în aplicare a legislaţiei privind redevenţele, prin care 80% din valoarea redevenţelor încasate pentru exploatările de suprafaţă va intra direct în bugetele localităţilor şi judeţelor. „Mai exact, 40% din valoarea redevenţelor încasate se va duce direct la bugetul primăriilor, 40% va intra în bugetele consiliilor judeţene şi doar 20% va ajunge la bugetul de stat. Este pentru prima dată, după 30 de ani, când redevenţa nu mai merge în totalitate la bugetul de stat, cea mare parte rămânând la nivel local. Pentru judeţul Suceava acest lucru este foarte bun având în vedere că deţine resurse importante. Actuala legislaţie ne va permite să avem o mai bună previziune la întocmirea bugetelor locale. De asemenea, ne va crea o independenţă economică, dar şi una politică. Şi aici mă gândesc la situaţia creată de PSD prin ordonanţa de urgenţă nr. 55/2014 privind migraţia aleşilor locali”, a spus preşedintele CJ Suceava.
Flutur: Tot Guvernul liberal a deschis o perspectivă îmbucurătoare pentru absorbţia de fonduri europene
Gheorghe Flutur a vorbit şi despre absorbţia fondurilor europene, precum şi despre Cadrul financiar multianual pentru perioada 2021-2027. Flutur a subliniat că şi aici există o perspectivă îmbucurătoare deschisă de Guvernul liberal, care a prevăzut alocarea a jumătate de miliard de euro pentru ca, într-o primă fază, peste 200.000 de locuinţe să beneficieze de gaz metan. „Este o investiţie pe bani europeni care va creşte gradul de confort al populaţiei şi care, în acelaşi timp, va determina scăderea presiunii pe lemnul de foc”, a arătat Flutur.
El a adus în discuţie şi relaţia dintre unităţile administrativ-teritoriale şi companiile naţionale, cum ar fi cele care asigură energia electrică, gazele naturale, dar şi cu cele care administrează exploatarea resurselor naturale. „Aceste companii ar trebui să fie parteneri în dezvoltarea localităţilor, nu frâne, aşa cum se mai întâmplă astăzi, din păcate”, a declarat Gheorghe Flutur, care a propus conducerii AOR să invite la aceste întâlniri şi reprezentanţii acestor companii.
La final, preşedintele CJ Suceava a ridicat problema terenurilor sau construcţiilor deţinute de companiile de stat şi care sunt lăsate în paragină, cum ar fi clădiri ale unor unităţi militare, triaje de cale ferată sau sedii ale unor instituţii publice. Flutur consideră că pentru acestea trebuie găsite soluţii pentru ca obiectivele respective să nu mai fie abandonate. Gheorghe Flutur a precizat că a dorit să vorbească despre toate aceste probleme deoarece unele dintre ele ajung chiar să blocheze dezvoltarea locală.