Temperaturile extrem de ridicate şi disconfortul termic par să fi fost relativ bine suportate de suceveni, dacă luăm ca indicatori numărul de prezentări la Spitalul de Urgenţă ”Sfântul Ioan cel Nou” Suceava şi solicitările la Serviciul Judeţean de Ambulanţă (SAJ).
Directorul medical al spitalului, dr. Tiberius Brădăţan, ne-a declarat, ieri, că la UPU nu s-au înregistrat cazuri de afecţiuni provocate de caniculă, ba chiar a scăzut numărul de prezentări. Potrivit doctorului Brădăţan, în ultimele zile, cât Suceava s-a aflat sub cod portocaliu de caniculă, numărul celor care au apelat la serviciile medicilor din Urgenţă a trecut de o sută abia după ora 20.00.
La secţia Neurologie, unde sunt internaţi pacienţii cu accidente vasculare cerebrale, din 53 de paturi erau ieri ocupate doar 42. De altfel, la nivelul întregului spital aproape 40% dintre paturi nu sunt ocupate.
În ceea ce priveşte solicitările adresate serviciului de ambulanţă şi SMURD, în ziua de luni, 31 august, numărul acestora a fost în limitele obişnuite, 213, iar marţi, 1 septembrie, au fost 208 apeluri. Directorul medical al SAJ Suceava, dr. Mihaela Abalaşei, a precizat că solicitările nu au avut legătură cu canicula (stări de leşin, căderi pe stradă, atacuri cerebrale etc.).