Sâmbătă, 25 octombrie, la ora 10:00, în cadrul Centrului de Excelenţă Suceava reîncep cursurile pentru elevii performanţi la matematică, din clasele V-X.
Sediul Centrului de Excelenţă este Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava,iar cadrele didactice care vor coordona activitatea acestui centru sunt profesorii de matematică Dan Popescu - director al colegiului şi Marinela Cristina Cimpoeşu - inspector şcolar pentru matematică.
Săptămânal, elevii vor parcurge programele special create pentru cursurile de excelenţă, în care se vor regăsi teme specifice învăţământului performant.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Şcolar Suceava, în selectarea conţinuturilor programei s-a ţinut cont de tendinţele actuale în formularea subiectelor pentru concursurile şi olimpiadele şcolare,dar şi de tradiţiile şcolii româneşti de matematică. Temele propuse constituie o extindere a programei obligatorii de matematică,iar parcurgerea lor este necesară pentru abordarea unor probleme cu grad ridicat de dificultate.
„Se ştie că studiul matematicii, prin clasele de excelenţă, urmăreşte în principal crearea unui cadru organizat, în care elevii talentaţi la matematică, proveniţi din diferite medii şcolare, să poată intra în contact şi, în timp relativ scurt, să formeze un grup performant. Aceşti elevi, beneficiind de o pregătire pe măsura potenţialului lor intelectual, vor contribui ulterior la formarea unei elite româneşti în domeniul matematicii”, informează Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava prin intermediul unui comunicat de presă.
Cadrele didactice care vor susţine ore în cadrul Centrului de Excelenţă au performanţe deosebite în inovarea didactică şi în pregătirea elevilor distinşi la diverse etape ale Olimpiadei Naţionale de Matematică şi ale concursurilor şcolare de matematică.