Drumul naţional 29, care leagă Suceava de Botoşani, a fost modernizat pentru prima oară în ultimii 30 de ani, iar lucrările au fost recepţionate în prezenţa prim-ministrului Victor Ponta. Fără festivismul practicat în ultimii 20 de ani la astfel de evenimente, inaugurarea a însemnat de fapt parcurgerea drumului de la Botoşani la Suceava, de coloana oficială, cu opriri la Baisa, aproape de graniţa dintre cele două judeţe, şi la Dumbrăveni, în judeţul Suceava.
La Baisa, prim-ministrul, însoţit de vicepremierul Liviu Dragnea, s-a întâlnit cu proprietarul firmelor care au executat lucrarea, Dorinel Umbrărescu, şi cu reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), beneficiarul investiţiei. Ponta l-a felicitat pe Umbrărescu atât pentru calitatea foarte bună a lucrărilor, cât şi pentru finalizarea investiţiei cu un an şi jumătate mai devreme, aspect mai puţin obişnuit pe şantierele din România.
„Mă bucur că sunt astăzi aici; a fost o promisiune pe care am făcut-o locuitorilor din Suceava şi Botoşani, că vom moderniza acest drum, şi sunt fericit că am respectat-o. M-ar bucura dacă ar fi cât mai multe firme ca cea care a lucrat aici. DN 29 arată acum a drum european”, a declarat premierul Ponta.
Acesta a amintit că au fost şi destui cârcotaşi care i-au spus că drumul nu se va face, dar calitatea lucrărilor de la DN 29 şi timpul scurt de execuţie sunt cele mai bune dovezi că aceştia s-au înşelat.
Preţul kilometrului de asfalt pe DN 29, sub 400.000 de euro
Contractul dintre CNADNR şi asocierea de firme Spedition UMB, Tehnostrade, Arcada Company şi Consitrans a fost semnat în data de 28 aprilie 2011. Ordinul de începere a lucrărilor a fost dat în data de 7 octombrie 2013, cu termen de finalizare 7 octombrie 2015. Ieri, 14 august 2014, drumul a fost recepţionat. Valoarea lucrărilor de modernizare a celor 40 km de drum este de 68.374.102,68 de lei fără TVA. În afară de artera rutieră propriu-zisă, constructorul a mai executat rigolele de pe ambele părţi, precum şi câteva sute de podeţe, către toate gospodăriile celor care au case pe traseul DN 29, din ambele judeţe. Calculând preţul, cu tot cu rigole şi podeţe, suma este de mai puţin peste 393.000 de euro pe kilometru.
În semn de apreciere pentru modul de execuţie a lucrărilor, primarul de Dumbrăveni, Ioan Pavăl, a anunţat că îi va acorda titlul de „Cetăţean de Onoare” omului de afaceri Dorinel Umbrărescu.
Mai menţionăm că la evenimentul de ieri au fost prezenţi prefectul de Suceava, Florin Sinescu, preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Cătălin Nechifor, primarul de Suceava, Ion Lungu, senatorii Neculai Bereanu, Ovidiu Donţu, Mihai Neagu, deputaţii Eugen Bejinariu, Constantin Galan, Cezar Cioată, precum şi alţi demnitari PSD.
(15 aug 2014, 18:00:50