Între 30 şi 40 de persoane cu activitate în domeniul sănătăţii mintale, respectiv psihiatri, psihologi şi asistenţi sociali, vor fi instruite în cadrul celei de a doua ediţii a Şcolii de vară cu tema „Servicii integrate de asistenţă psihiatrică în comunitate”, care se va desfășura la Câmpulung Moldovenesc, în perioada 29 iunie - 3 iulie. Evenimentul este organizat de Asociaţia de Psihiatrie Socială din România, condusă de medicul Alexandru Paziuc, şi va avea loc la hotel Sandru din localitate.
Training-ul va fi urmat în perioada 4-6 iulie de conferinţa aniversară „Joshua Bierer”, care se va desfăşura la Casa de Cultură din Câmpulung Moldovenesc. Manifestarea este dedicată lui Joshua Bierer, medic psihiatru născut în Bucovina, fondatorul Organizaţiei Mondiale de Psihiatrie Socială, aflată la al 50-lea an de existenţă.
„Conferinţa aniversară <Joshua Bierer>va pune în prim-plan viaţa, opera şi rolul jucat de Joshua Bierer în psihiatria socială mondială. Vor participa personalități care au susţinut şi pus în practică principiile psihiatriei sociale ale lui Joshua Bierer”, a arătat dr. Alexandru Paziuc.