Primarul PSD al comunei Suceviţa, Ioan Onufrei, va candida la alegerile locale din 10 iunie la funcţia de primar al comunei Marginea, dar din partea PNL. Onufrei a declarat, la finele săptămânii trecute, că intenţia sa era aceea de a nu mai candida la viitoarele alegeri, însă s-a răzgândit după ce „oamenii din Marginea” l-au convins. De menţionat că Ioan Onufrei a ocupat fotoliul de primar al comunei Marginea în perioada 2000-2004 şi pe cel de viceprimar între anii 1992-2000. ”Oamenii din Marginea m-au convins, dar să ştiţi că m-am lăsat destul de greu. Dacă vom face împreună o comună frumoasă merită să candidez. Am primit nişte garanţii de colaborare şi am acceptat. Probabil că cei din Marginea au vrut să candidez pentru ceea ce am făcut pentru comună cât timp m-am aflat în fruntea ei”, a spus Ioan Onufrei, care se află în fruntea Primăriei Suceviţa din anul 2004.
Ioan Onufrei a respins zvonurile apărute în ultima perioadă care induc ideea că el s-a decis să candideze pentru a-şi asigura „spatele” în viitor cu referire la posibile nereguli din mandatul său. Este vorba, din câte se pare, de plata a 40 de miliarde de lei vechi către firma Cominco, aflată în prezent în insolvenţă, pentru lucrările la pârtia de schi din Suceviţa care nu au fost finalizate, lucrări finanţate prin Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului.
Onufrei lămureşte această problemă: „Noi am dat nişte bani cu garanţii bancare către firma Cominco, însă lucrările la pârtia de schi au fost blocate din cauza unor probleme juridice. Documentele au fost verificate la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului şi nu s-au găsit nereguli. Probabil că le vom retrage banii. Acum banii stau în bancă”, a explicat primarul.
Ioan Onufrei a cochetat şi cu PD-L, fiind prezent în diverse ocazii alături de liderii judeţeni ai acestui partid. Onufrei nu a negat că a cochetat cu democrat-liberalii, însă a spus că a făcut-o „pentru a dezvolta comuna”. Ioan Onufrei este primarul pe care l-a beştelit şeful statului, Traian Băsescu, la inundaţiile din 2008, pentru că venit pe teren în costum şi pantofi.
(23 apr 2012, 14:15:05