Municipiul Rădăuţi are de la finele săptămânii trecute primul cinematograf în sistem 3D din judeţul Suceava. „Vina” amenajării cinematografului aparţine primarului Aurel Olărean, care în urmă cu circa 50 de zile afirma că
fusese abordat în mai multe rânduri de tineri, dar şi de localnici mai învârstă, care îşi exprimaseră dorinţa amenajării unui cinema de acest gen în municipiu. „Am <cântărit> bine toate posibilităţile şi, după o discuţie cu directorul Casei Municipale de Cultură, am decis să înfiinţăm acolo o sală destinată proiecţiilor de filme în sistem 3D, pentru că totuşi suntem în anul 2010. Directorul Casei de Cultură are termen până la finele anului să inaugureze cinematograful, deja ne-am interesat de aparatură şi am ales o variantă convenabilă, atât din punct de vedere a performanţelor, cât şi a preţului”, declara atunci Olărean.
Chiar dacă au existat suficienţi cârcotaşi în Rădăuţi, dar şi în judeţ, care au privit cu neîncredere iniţiativa, sâmbăta trecută, în prezenţa primarului Aurel Olărean şi a unui grup de consilieri locali, a avut loc prima proiecţie la noul cinematograf din municipiu. „Aparatura, care este compusă din sistem, proiector, computer cu placă video, ochelari, ecran cu dimensiunile 3,5 m x 2,6 m şi sistem audio de 850W, a costat aproximativ 12.000 de euro, cu menţiunea că am făcut şi unele amenajări în regie proprie. Sala are o capacitate de 40 de locuri, iar biletul va costa 15 lei pentru filmele 3D şi şase lei pentru cele normale. Încă nu am stabilit un program fix, însă cel mai probabil vor fi două spectacole pe zi, iar sâmbăta va fi şi matineu, cu filme pentru copii”, a declarat directorul Casei Municipale de Cultură Rădăuţi, Ovidiu Foca.
„Cinematograful 3D este darul meu de Crăciun pentru rădăuţeni”
Inaugurarea cinematografului vine ca o „mănuşă” pentru localnici, în condiţiile în care în municipiul Rădăuţi aproape că nu există nici o alternativă pentru petrecerea timpului liber. Dacă până în anii ‘90 cele două cinematografe erau aglomerate cel puţin în perioada sfârşiturilor de săptămână, odată cu desfiinţarea lor rădăuţenii au pierdut o variantă de relaxare, pentru că în municipiu nu există nici teatru, nici filarmonică, iar municipiul este „ocolit” de orice gen de spectacol. Primarul Aurel Olărean a declarat: „Cinematograful 3D este darul meu de Crăciun pentru rădăuţeni. Am promis, apoi am reuşit să găsim o variantă de finanţare, şi astfel am inaugurat primul cinema de acest fel din judeţ. Profit de ocazie să îi invit la noul cinematograf din Rădăuţi pe suceveni, dar şi pe ceilalţi amatori de film din judeţ, pentru că vor avea parte de experienţe inedite, de senzaţii <out of screen> şi de un sistem de sonorizare ultramodern”.
(21 dec 2010, 11:06:55
Felicitari Primarului Olarean ! ☭ Lungu !