Un motociclist şi un motoscuterist au ajuns la spital în cursul zilei de duminică după ce au fost implicaţi în accidente rutiere.
Primul eveniment rutier s-a petrecut în jurul orei 14.40, pe DN 2E, pe raza comunei Cornu Luncii. Ionuţ M., un şofer în vârstă de 22 de ani din municipiul Fălticeni, a acroşat, în depăşire, o motocicletă condusă de Petru B., în vârstă de 23 de ani, şi el din Fălticeni. Acesta din urmă s-a dezechilibrat şi s-a răsturnat în şanţ, din fericire, fără a se lovi grav. Din estimările medicilor, motociclistul, care purta cască de protecţie, are leziuni care necesită patru-cinci zile de îngrijiri medicale.
Poliţia precizează că, în acest caz, vinovat de producerea accidentului este şoferul, care nu a păstrat o distanţă laterală corespunzătoare în depăşire.
A urmat un eveniment rutier petrecut duminică seara, în jurul orei 21.40, pe raza oraşului Salcea.
În acest caz, Mădălin T., un tânăr în vârstă de 23 de ani, din comuna Dumbrăveni, aflat pe un motoscuter, s-a izbit violent într-o maşină care se deplasa în faţa sa, condusă de localnicul Mihai B., în vârstă de 40 de ani. Din ancheta poliţiei rezultă că şoferul, la ieşirea dintr-o curbă, a semnalizat regulamentar intenţia de a vira spre stânga şi a încetinit, moment în care mopedistul, care circula mult prea aproape şi nu a fost atent, s-a izbit în el.
Tânărul de 23 de ani a avut norocul de partea sa, casca de protecţie salvându-l de leziuni grave.
După ce au făcut verificările cu etilotestul, poliţiştii au avut surpriza să constate că atât şoferul, cât şi mopedistul erau băuţi. Conducătorul auto avea o concentraţie de 0,22 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, în timp ce tânărul care se deplasa pe două roţi avea 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Poliţia mai precizează că motoscuteristul nu are permis de conducere
şi nici nu a absolvit vreun curs de legislaţie rutieră.