Apropierea sărbătorilor de Paşti şi demararea campaniei de curăţenie de primăvară au dus la triplarea cantităţilor de gunoi care trebuie adunate zilnic de pe străzile Sucevei, în special de la buncărele de gunoi.
Pentru că programul normal de ridicare a deşeurilor menajere nu a mai putut fi respectat, din cauza cantităţilor mult mai mari de gunoi, care au umplut gunoierele Rosal înainte de a-şi termina traseul normal, în mai multe zone ale municipiului au apărut întârzieri semnificative la golirea tomberoanelor.
“Avem reclamaţii de la oameni că maşinile de gunoi ale Rosal au plecat din cartiere fără a ajunge pe toate străzile. Acest lucru se întâmplă deoarece sunt pline, chiar dacă ar merge pe toate străzile, nu ar avea cum să ridice gunoiul. Le-am cerut celor de la Rosal să prelungească programul de ridicare a deşeurilor menajere, astfel încât să acopere toate zonele, chiar dacă nu după orarul stabilit”, a declarat viceprimarul municipiului Suceava Lucian Harşovschi.
Activitatea de colectare a deşeurilor menajere este îngreunată şi de obligativitatea de transportare a acestora la groapa de gunoi de la Fălticeni, după închiderea gropii de gunoi a Sucevei, în cursul anului trecut.
Echipele de salubrizare ale Rosal au raportat o creştere semnificativă a cantităţilor de deşeuri depozitate în ţarcurile amenajate ori lângă tomberoanele stradale, odată cu campania de curăţare a spaţiilor verzi, a zonelor dintre blocuri, ori a terenurilor deţinute de cei care stau la case.
„Cât adunam înainte într-o zi din Burdujeni Sat se adună acum de pe două străzi ale acestui cartier”, spune Lucian Harşovschi, care spune că problemele de colectare a deşeurilor produse de populaţie vor dispărea odată cu terminarea curăţeniei de primăvară în locuinţe şi pe spaţiile verzi.
(30 mar 2010, 12:09:43
Bai smecherilor, dar mizeria de pe strada cui o lasati?
Cadou pentru curatenia din oras, cu ocazia sarbatorilor pascale, din partea lui Herman pentru primar, cei doi vice 100 de frigidere de carne.