Aleile Spitalului de Urgenţă Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava, cu toate pavilioanele sale, vor fi refăcute şi pavate, bordurile vor fi schimbate şi vor fi pregătite instalaţiile pentru o fântână arteziană în curtea principală, până la finalul acestui an.
Licitaţia pentru schimbarea bordurilor şi pentru pavarea aleilor, care însumează o suprafaţă totală de 11.000 de metri pătraţi, a fost câştigată de firmele Symmetrica şi Calcarul Pojorâta, în asociere, cu suma de zece miliarde de lei vechi. Lucrările vor începe joi, 15 octombrie. Managerul spitalului, Vasile Rîmbu, a declarat, ieri, că tot anul acesta va fi schimbată poarta de la intrarea principală cu una autoportantă şi se vor amenaja toate căile de acces. În aceste zile se finalizează licitaţia pentru reabilitarea pavilioanelor de la secţia de psihiatrie Burdujeni, cu excepţia pavilionului central, la care deja se lucrează.
Pavilioanele Spitalului Vechi, restaurate
La Spitalul Vechi, cele patru pavilioane sunt restaurate pentru suma de 2,5 miliarde de lei vechi de Casa Design din Gura Humorului, cu păstrarea tuturor elementelor de arhitectură, iar tâmplăria la aceste secţii va fi înlocuită de ROPLAST, care a câştigat licitaţia cu suma de 2,7 miliarde de lei vechi. Potrivit directorului Rîmbu, în această perioadă se lucrează la interioare în tot spitalul, se finalizează lucrările la acoperiş la toate corpurile instituţiei şi s-a finalizat deja schimbarea instalaţiilor sanitare şi a celei termice. Anveloparea, modernizarea instalaţiei termice şi înlocuirea acoperişului ar trebui să aibă ca prim efect reducerea cheltuielilor de încălzire, apreciază Vasile Rîmbu.
Pentru anul viitor, conducerea spitalului îşi propune finalizarea amenajării parcului din curtea principală şi a fântânilor arteziene şi modernizarea împrejmuirilor şi accesului în perimetrul spitalicesc.
(14 oct 2009, 19:47:23