Un şofer aflat în stare avansată de ebrietate a provocat un accident rutier soldat cu rănirea sa şi a altor doi bărbaţi după ce s-a izbit într-o autoutilitară care staţiona regulamentar pe marginea drumului. Accidentul s-a produs marţi seară, în jurul orei 19.45, pe DN 15C, pe un pod de pe raza localităţii Praxia.
Din cercetările oamenilor legii rezultă că şoferul, Cristian L., în vârstă de 38 de ani, din municipiul Fălticeni, nu a observat semnalizările regulamentare cu triunghi reflectorizant, luminile de poziţie şi avarie în stare de funcţionare, lăsate de şoferul unei autoutilitare care rămăsese în pană, şi a ivbit violent, din spate, vehiculul.
În urma impactului au fost răniţi uşor şoferul şi cei doi pasageri din autoturism, Constantin Z., de 33 de ani, din municipiul Fălticeni şi Viorel C., de 38 de ani, din municipiul Suceava, care nu purtau centuri de siguranţă.
Şoferul vinovat de producerea accidentului avea o concentraţie de 0,79 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, urmând a se alege cu dosar penal.
Segmentul de drum pe care s-a produs accidentul este prevăzut cu indicator de restricţie a vitezei de 30 de kilometri la oră.