La finele săptămânii trecute, două firme care lucrează la modernizări de drumuri pe raza judeţului Suceava au fost lăsate de hoţi fără scule de valoare, spargerile petrecându-se pe fondul neglijenţei paznicilor.
Una dintre firmele prădate este SC Colas Grup Iaşi, bunurile sustrase de hoţi dintr-o baracă a societăţii fiind în valoare de 50.000 de lei. În noaptea de joi spre vineri, indivizi rămaşi deocamdată neidentificaţi au forţat lacătul de la uşa unei magazii a societăţii, aflată la marginea DN 17A, pe raza comunei Vama. Din magazie, indivizii au furat unelte şi scule electrice. Printre bunurile dispărute se numără un generator electric de mare capacitate şi o telecomandă folosită la acţionarea maşinii de forat care lucrează în zonă. Reprezentanţii firmei au fost nevoiţi să sisteze forările, aşteptând sosirea unei alte telecomenzi.
Poliţiştii din comună ne-au declarat că firma are contract cu o societate de asigurare a pazei, însă agentul care avea misiunea de a supraveghea zona nu se afla la post. În aceste condiţii, hoţii au putut scoate din magazie şi încărca într-un mijloc de transport bunurile, dispărând cu acestea fără a fi stingheriţi de cineva.
În noaptea următoare, un alt furt asemănător s-a petrecut în comuna Ostra. Dintr-un vagon aparţinând unei firme din Gura Humorului, care lucrează la modernizarea unui drum comunal, a fost furat un generator electric, 100 de litri de motorină şi un val de plasă zincată, bunuri evaluate la circa 7.700 de lei.
Şi în acest caz, precizează Poliţia într-un comunicat de presă, paznicul nu era la post, în acea noapte el nefiind deloc prezent la serviciu.
(25 aug 2008, 14:30:36