O bătrână în vârstă de 75 de ani a sfârşit tragic după ce a fost lovită de o maşină care a derapat. Totul s-a întâmplat sâmbătă dimineaţă, în jurul orei 8.00, pe DJ 175, pe raza comunei Pojorâta.
Ajunsă într-o curbă, Monica D., în vârstă de 26 de ani, din municipiul Câmpulung Moldovenesc, aflată la volanul unui autoturism Daewoo Matiz, a derapat pe drumul acoperit cu gheaţă, scăpând maşina de sub control.
Veleria S., în vârstă de 75 de ani, localnică, care se deplasa regulamentar pe partea dreaptă a drumului, a avut ghinionul să se afle în faţa maşinii aflate în derapaj. Impactul a fost violent, septuagenara decedând imediat după accident.
Poliţiştii au stabilit că şoferiţa a scăpat maşina de sub control pe fondul neadaptării vitezei la condiţiile de drum
(11 feb 2008, 12:38:05