Cele câteva mii de cadre didactice implicate în organizarea tezelor cu subiect unic din primul semestru de şcoală îşi vor primi banii. Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului a stabilit modul de plată a personalului implicat în organizarea şi desfăşurarea tezelor.
Astfel, cadrele didactice care fac parte din comisiile din unităţile de învăţământ cu cel puţin trei clase pe un an de studiu sunt remunerate după cum urmează: preşedintele va primi 150 de lei, membrii vor lua câte 80 de lei de persoană şi asistenţii câte 40 lei de persoană.
În unităţile de învăţământ cu una, două clase pe an de studiu, comisia va fi constituită dintr-un preşedinte, un membru şi asistenţi şi va fi plătită după cum urmează: preşedintele cu 125 de lei, membrul cu 60 de lei şi asistenţii cu câte 40 de lei de persoană.
Preşedinţii comisiilor din centrele de evaluare şi ai comisiilor de contestaţii vor primi 250 lei, membrii vor primi 150 de lei de persoană, profesorii evaluatori vor fi plătiţi cu câte 3,25 de lei pentru fiecare lucrare evaluată, iar informaticienii vor fi plătiţi cu câte 1,3 lei pentru fiecare candidat introdus în baza de date.
Profesorii care intră în componenţa comisiilor din centrele de comunicare sunt plătiţi astfel: preşedintele ia 150 de lei, iar membrii câte 125 de lei de persoană.
În ceea ce priveşte comisiile judeţene, preşedinţii sunt plătiţi cu 150 de lei, membrii primesc câte 125 de lei, iar informaticianul va fi remunerat cu 125 lei.
În judeţul Suceava au fost implicaţi aproximativ patru mii de profesori în organizarea tezelor, iar examenul a fost susţinut de peste 17 mii de elevi de clasele a şaptea şi a opta.
( 5 ian 2008, 14:55:49