joi, 22 oct 2009 - Anul XIV, nr. 248 (4234)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9767 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,794 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Studiu

Pietonii care vorbesc la mobil sunt neatenţi la ce se petrece în jurul lor

Pietonii care vorbesc la mobil sunt la fel de neatenţi la ce se petrece în jurul lor, ca şi conducătorii auto care discută în trafic la telefon, potrivit unui studiu american ce a monitorizat peste 300 de pietoni care foloseau telefonul mobil în timp ce mergeau, informează AFP.
Cercetătorii de la Universitatea Western Washington au observat felul în care merg 317 pietoni care traversau un campus universitar, împărţindu-i în trei grupuri: cei care foloseau telefonul, cei care ascultau muzică la căşti şi cei care se plimbau discutând cu o altă persoană.
Cercetătorii au remarcat zigzagurile, schimbările de direcţie şi paşii greşiţi făcuţi de pietonii care discutau la telefon. Ei au decis să facă un mic test şi au plasat în calea acestor pietoni o "distracţie" majoră - un clovn pictat strident pe faţă care se plimba pe un monociclu.
"E destul de rar să vezi un clovn plimbându-se pe monociclu la universitate", au declarat autorii studiului.
Doar un sfert dintre persoanele care foloseau telefonul mobil în timp ce mergeau au remarcat clovnul. Acesta a fost observat de 51% dintre pietonii care nu foloseau telefonul.
Aproximativ 61% dintre cei care ascultau muzică au observat clovnul, iar pietonii care se plimbau alături de încă o persoană l-au remarcat în 71% din cazuri.
Autorii studiului consideră că persoanele care folosesc telefonul mobil nu văd nimic din ce se petrece în jur, din cauza unui fenomen ce a fost denumit "orbire non-intenţională".
Acest studiu urmează să apară în numărul din luna decembrie al revistei Applied Cognitive Psychology.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Pietonii care vorbesc la mobil sunt neatenţi la ce se petrece în jurul lor .
 Vizualizări articol: 360 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pietonii care vorbesc la mobil sunt neatenţi la ce se petrece în jurul lor0.05

Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Cum considerați că ar trebui aleși primarii și presedinții de Consilii Județene?

Un tur de scrutin
Două tururi de scrutin
Nu știu / Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei