Opel cunoaște din nou succesul în clasa medie. Lansat în 2008, modelul Insignia se laudă astăzi cu o jumătate de milion de clienți. Recent, pe liniile uzinei din Rüsselsheim, Germania, a ieșit exemplarul cu numărul 500.000. Maşina jubiliară este un model Insignia cu caroserie Sports Tourer de culoare albă, echipat cu motorul 2.0 BiTurbo CDTI de 195 cp şi cuplu de 400 Nm.
„Suntem foarte mândri de realizarea de astăzi, atât eu cât şi angajaţii fabricii. Încă de la început, ştiam că modelul Insignia va fi un adevărat succes. Sunt încântat că autovehiculul Insignia cu numărul 500.000 este echipat cu noul motor diesel BiTurbo de doi litri. Noua unitate a fost lansată foarte recent şi se bucură deja de aprecieri pozitive din partea media şi a clienţilor”, a declarat Scheiben.
Insignia 2.0 BiTurbo CDTI folosește două turbocompresoare secvenţiale de dimensiuni diferite și este pentru prima dată când un autoturism vine echipat cu un sistem cu două intercoolere cu două circuite de răcire complet separate.
Pe lângă unitatea 2.0 BiTurbo CDTI, gama Insignia oferă alte trei motoare diesel şi încă patru sisteme de propulsie diesel. În gama de motoare pe benzină, noul 1.4 Turbo ecoFLEX (140 cp) este unul dintre cele mai eficiente motoare din segmentul autovehiculelor de dimensiuni medii, cu un consum de carburant de 5,7 litri/100 km şi emisii de CO2 de 134 g/km.
De la lansarea modelului în 2008, Insignia a primit peste 50 de premii naţionale şi internaţionale, inclusiv prestigiosul titlu „Maşina anului 2009”. În ceea ce priveşte fiabilitatea, modelul Insignia a fost numit cel mai bun autovehicul rulat din segmentul autovehiculelor de dimensiuni medii (în septembrie 2011) de către autoritatea de control a autovehiculelor uzate din Germania „GTÜ” (Asociaţia de control tehnic). În plus, modelul Insignia a înregistrat un succes important în cadrul raportului DEKRA pe 2012 privind autovehiculele rulate, pentru a doua oară la rând. Autovehiculul a fost lider în cadrul segmentului său de piaţă, înregistrând cele mai puţine defecte.
Aproximativ 40% dintre toate unităţile Insignia produse în Rüsselsheim sunt autovehicule Sports Tourer, 40% sunt versiuni hatchback şi restul de 20% sunt autovehicule notchback.
La Rüsselsheim sunt produse 60 de autovehicule pe oră sau 860 pe zi, printre care se numără variantele hatchback, notchback şi Sports Tourer ale modelului Insignia, precum şi modelul Astra cu cinci uşi.